Domácí

Návštěvníci krmili poníka jedovatou rostlinou, zemřel ve velkých bolestech

Návštěvníci krmili poníka jedovatou rostlinou, zemřel ve velkých bolestech
Poníka Pepinu otrávili návštěvníci | Zdroj: Se svolením Farmaparku u Toma

Maličká zoo u Plzně oplakává smrt poníka Pepiny, která uhynula v důsledku otravy akátem. Ten zvířeti dali návštěvníci zřejmě v dobré víře, neúmyslně mu tím ale způsobili veliké bolesti a vážné zdravotní problémy. Nezodpovědní návštěvníci se za své chování ani neomluvili, zařízení se proto rozhodlo podat trestní oznámení.

Ačkoliv se toto téma připomíná často, stále se najde spousta lidí, kteří krmí cizí zvířata v ohradách. To se před několika dny stalo i ve Farmaparku u Toma, který se nachází v Ledcích na Plzeňsku. Nezodpovědné návštěvníky neodradila od krmení ani cedulka, která to zakazovala. Podle majitele zoo přitom stáli hned vedle ní.

"Zcela z nepochopitelných důvodů v sobotu kolem 17 hodin starší pár s vnučkou natrhal větvičky akátu z lesa a přes ohradu krmil naše poníky. I přes včasný zásah ošetřovatelky, která doslova vyndávala ostnaté větvičky akátu z krku třem poníkům, bylo jasné, že je potřeba jednat," napsal na facebooku majitel a zakladatel farmaparku Tomáš Urbánek.

Jeden z poníků, pojmenovaný Pepina, na tom byl velmi zle. Za pouhou hodinu byla klisna apatická a sužovala ji těžká kolika. Na místo tak dorazila veterinářka a další ošetřovatelé, kteří bojovali o život poníka. Pepina ale nad ránem zemřela.

Listy i kořeny akátu jsou jedovaté, podle brněnské veterinární univerzity stačí 70 gramů kůry, aby tato rostlina způsobila vážné problémy koni o váze 500 kilogramů. U poníka tak stačilo pouze pár gramů.

Související obsah

​"Vážení návštěvníci, přátelé a kamarádi, jednalo se o jeden z nejhorších zážitků v našem životě. Dát rozhodnutí o utracení Pepiny, která sotva stojí v ukrutných bolestech, když víte, že to způsobila větvička z ruky návštěvníka, je něco strašného," svěřil se s pocity Urbánek.

"I přes napěchované emoce je potřeba říct, že smrt Pepiny nezpůsobil úmysl ublížit zvířeti, ale ‘pouhá‘ neznalost. Proto bychom rádi na památku naší Pepiny informovali lidi kolem sebe, že krmit zvířata čímkoliv bez souhlasu majitele je zakázáno, protože mohou umřít!" zdůraznil Urbánek.

V pátek zařízení informovalo, že se nakonec rozhodlo podat trestní oznámení. "Vzhledem k tomu, že jsme nedostali žádnou omluvu, tak jsme prostřednictvím našeho právního zástupce zaslali Okresnímu státnímu zastupitelství trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu týrání zvířat," uvedl majitel farmaparku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz