Zahraničí

Suezský průplav měl namále, uvázlou loď se po hodinách podařilo vyprostit

Suezský průplav měl namále, uvázlou loď se po hodinách podařilo vyprostit
Loni to dopadlo hůř, uvázlá loď zablokovala průplav na týden Zdroj: Profimedia

Ropný tanker zablokoval ve středu večer Suezský průplav. Po pěti hodinách se ho podařilo s pomocí remorkérů vyprostit a neopakovala se tak pohroma v loňska, když uvázlá japonská obří loď na týden vyřadila z provozu světovou vodní tepnu a ochromila globální obchod.

Loď Affinity V plující pod singapurskou vlajkou najela na mělčinu po 19. hodině egyptského času (stejný jako u nás). Správa průplavu nasadila několik remorkérů, kterým se po pěti hodinách podařilo 252 metrů dlouhé a 45 metrů široké plavidlo vyprostit, uvedl deník The Times of Izrael.

Důvodem kolize byly potíže v řídícím systému tankeru, který vyplul z Potrugalska a směřuje do Saúdské Arábie, informoval The Guardian.

Průplavem, který patří Egyptu a propojuje Středozemní a Rudé moře, propluje denně přes 50 lodí. Kanál je úzký, takže lodě plují každý den ve dvou konvojích, jedním na sever, druhým opačným směrem.

Související obsah

​Loni se téměř na stejném místě odehrál ojedinělý incident ve 150leté historii průplavu, když se v něm „vzpříčila“ obří japonská loď. Vyprošťování trvalo s pomocí mezinárodních záchranných týmů šest dní. Na obou vjezdech do průplavu mezitím čekaly stovky lodí s naloženým zbožím za desítky miliard dolarů, což ochromilo celosvětový obchod. Egyptské úřady japonskou loď zabavily, dokud se s majiteli nedohodly na odškodnění 200 milionů dolarů.

Podívejte se na záběry z lodi: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz