Zajímavosti

Pozor na tuto aplikaci. Vypadá nevinně, může vám ale zničit telefon

Dávejte si pozor na to, jaké aplikace si stahujete do svých mobilních telefonů. Ve virtuálním obchodu Google Play, který je určený pro telefony se systémem Android, byla nově odhalena adwarová aplikace, která se tváří nevinně. Několik hodin po stažení ale začne telefon zahlcovat reklamami a mohou se do něj dostat velmi škodlivé programy.

Aplikace pod názvem PDF reader – documents viewer, která má sloužit jako čtečka PDF souborů, se na první pohled tváří nevinně. Na Google Play si ji stáhlo více než milion lidí, odborníci ale radí se jí co nejrychleji zbavit a vyhýbat se jí.

Podle zjištění blogu Malwarebytes Labs, který provozuje společnost vyvíjející stejnojmenný antivirový software, se jedná o tzv. adwarovou aplikaci. Adware je typ malwaru, tedy škodlivého programu, který se vám po stažení aplikace ukryje v mobilním telefonu a začne jej zahlcovat reklamami.

V tomto případě se aplikace chová skutečně agresivně. Reklamy se začnou zobrazovat až několik hodin po jejím stažení, aby pro majitele telefonu bylo těžší odhalit jejich zdroj. Zobrazují se na celém displeji a jejich frekvence zrychluje. Objevují se čím dál častěji, a to i ve chvílích, kdy aplikaci nepoužíváte a máte ji zavřenou.

Související obsah

​Adwarová aplikace navíc může do telefonu zanést i jiné typy malwarů, které mohou být ještě nebezpečnější.

Aplikací na čtení PDF souborů je mnoho, jak tedy poznat, která je bezpečná? Web Laptop Mag radí, že škodlivé aplikace skrývající adware či jiný druh malwaru lze obvykle odhalit podle nenápadných signálů. Například u této aplikace bylo několik podezřelých prvků.

Zaprvé u ní bylo uvedeno, že je určena osobám starším 17 let. Neexistuje ale žádný důvod, proč by čtečka souborů měla mít nějaké věkové omezení. Zadruhé, vývojářem aplikace je společnost Fairy Games, což zrovna neodpovídá typu aplikace.

Výzkum odhalil, které aplikace škodí spánku nejvíc:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz