Zahraničí

Vysloužilý policista dostal dosud nejvyšší trest za útok na Kapitol, 10 let

Vysloužilý policista dostal dosud nejvyšší trest za útok na Kapitol, 10 let
Útok Trumpových příznivců na Kapitol loni v lednu Zdroj: APTN

Penzionovaný newyorský policista dostal ve čtvrtek u amerického soudu desetiletý trest vězení za loňský útok na americký Kapitol. S kovovou tyčí v ruce napadl strážce zákona, který bránil příznivcům končícího prezidenta Donalda Trumpa vtrhnout do budovy. Je to dosud nejtvrdší vynesený trest za nepokoje.

Šestapadesátiletého Thomase Webstera, který dvacet let sloužil u newyorské policie a předtím byl příslušníkem námořní pěchoty, uznala porota vinným už v květnu, když odmítla jeho tvrzení o sebeobraně, uvedla agentura AP.

Desetiletý trest je zatím nejvyšším z 250, které dosud soudy za útok na Kapitol udělily. Webster byl prvním z obžalovaných, který argumentoval tím, že byl naopak napaden policistou a jen se bránil. Dva doteď nejvyšší tresty byly v délce sedmi let a tří měsíců.

Důkazy předložené prokuraturou usvědčily Webstera z toho, že se prodral hustým davem Trumpových příznivců a postavil se do čela davu před policejnímu zábranami, popsala BBC. Útok žalobci přirovnali ke středověké bitvě, při níž výtržníci házeli po policistech vším, co jim přišlo pod ruku, a zapojili se do boje zblízka.

Související obsah

​Webster s kovovou tyčí od vlajky v ruce napadl policistu, který se ho snažil vytlačit. Ten mu sice tyč vytrhl, ale Webster ho srazil na zem, vzal mu plynovou masku a páskem od ní ho škrtil.

Webster u soudu litoval, že do Washingtonu vůbec jel. "Přál bych si, aby se ty hrozné události toho dne nikdy nestaly," řekl podle AP.

Soud nenechal Webstera ihned odvést do vězení, ale umožnil mu nástup v termínu, který bude teprve stanoven.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz