Zahraničí

Trump neudělal nic, aby zastavil útok na Kapitol, zaznělo při vyšetřování

Bývalý americký prezident Donald Trump sledoval útok na Kapitol v přímém přenosu a neudělal nic, aby ho zastavil. Takové svědectví zaznělo při vyšetřování incidentu, které vede speciální výbor Sněmovny reprezentantů. Trump vinu nadále popírá.

Asi dva tisíce příznivců Donalda Trumpa zaútočily 6. ledna 2021 na sídlo Kongresu USA. Jejich cílem bylo zamezit sečtení volebních hlasů a výhře Joea Bidena v prezidentských volbách.

Komise, kterou Sněmovna reprezentantů sestavila, aby tento útok vyšetřila, se během posledních jednání zabývala hlavně Trumpovým chováním během incidentu. Vyšetřovatele zajímalo, co prezident dělal od projevu před Kapitolem až do policejního rozehnání protestujících.

Podle poslední výpovědi svědků Donald Trump sledoval celý incident v přímém přenosu, i přes prosby své rodiny a spolupracovníků však nic neudělal. "Téměř všichni doporučovali prezidentu Trumpovi, aby okamžitě nařídil svým příznivcům, aby opustili hlavní město, rozešli se a zastavili násilí. Ale bývalý prezident se rozhodl neudělat to, o co všichni ti lidé prosili," uvedla poslankyně za Demokratickou stranu Elaine Luriaová.

Související obsah

K ukončení násilí vyzval Trump až zhruba dvě hodiny od začátku nepokojů ve videu, které zveřejnil na sociálních sítích. "Běžte domů. Milujeme vás. Jste výjimeční. Víte, co se stane. Viděli jste, jak se zachází s ostatními, jako by byli zlí a špatní. Vím, jak se cítíte, ale běžte domů a běžte v klidu," vyzval tehdy Trump.

Během útoku na Kapitol zemřelo pět lidí a další byli zraněni. Poničena byla i část vybavení a výzdoby budovy. Protestující například ukradli také několik počítačů a dokumentů.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz