Zahraničí

Mezi dětmi se šíří nebezpečná výzva, matka našla syna mrtvého

Mezi dětmi se šíří nebezpečná výzva, matka našla syna mrtvého
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Sociální sítí TikTok se šíří výzva "blackout challenge", která si bere životy dětí. Během jejího plnění vyhaslo už několik mladých životů. Naposledy se tak stalo minulý čtvrtek ve Skotsku, kde zemřel 14letý chlapec. Podle českých záchranářů u nás k těmto incidentům naštěstí zatím nedochází.

Výzva "blackout challenge", která se šíří na sociální síti TikTok, nabádá uživatele, aby se buď samostatně, nebo vzájemně škrtili až do bezvědomí. Mají si tak dokázat, že jsou odvážní. Podle výzvy se z bezvědomí rychle probudí, což ale nemusí být pravda, jak se přesvědčili mnozí z těch, kteří se rozhodli ji splnit.

Před pár dny se o tom přesvědčil i 14letý Leon Brown ze skotského Cumbernauldu. Minulý týden ve čtvrtek ho v jeho pokoji našla maminka, chlapec už nejevil známky života. Informoval o tom portál Mirror.

Související obsah

​​"Leonův kamarád mi řekl, že můj syn se svými přáteli plnil výzvu na chatovací službě FaceTime poté, co ji viděl na tiktoku. Nejspíš si mysleli, že nic nehrozí. Bohužel se to hrozně pokazilo. Prosím proto všechny, aby se podobných výzev neúčastnili. Lidský život nestojí za žádný počet lajků," apeluje Lauryn Keatingová, Leonova maminka.

Leonův případ není zdaleka první

Není to přitom tak dlouho, kdy za stejných okolností zemřel jiný chlapec. 12Letý Archie Battersbee podle deníku Independent naposledy vydechl 6. srpna letošního roku v londýnské nemocnici, kde ležel od dubna. Skončil tam po účasti ve stejné výzvě.

Související obsah

​​Na začátku roku 2021 zase našla čtyřletá holčička v Palermu na Sicílii na podlaze koupelny svou desetiletou sestru Antonellu Sicomerovou. I ona se účastnila děsivé výzvy na sociální síti TikTok, následkem čehož se udusila. Rodiče dívky následně darovali její orgány na záchranu dalších tří dětí, uvedl web The Sun.

V České republice k podobným případům zatím nedochází

"K žádnému výjezdu, kdy bychom řešili dítě v bezvědomí po plnění takové výzvy, zatím nedošlo. Ani od kolegů z jiných krajů jsme nic podobného nezaznamenali," sdělila redakci TN.cz mluvčí středočeských záchranářů Monika Nováková. Její slova potvrzuje i mluvčí královéhradecké záchranné služby Ivo Novák: "Troufnu si říct, že nejen v Královéhradeckém kraji, ale ani jinde v České republice se nic takového zatím nestalo."

Související obsah

​Podle mluvčí Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy Jany Poštové se však vyjíždějící záchranáři mnohdy nedozví přesné okolnosti a příčiny, které vedly k jednotlivým zásahům. "Přesto si však myslím, že něco tak specifického bychom věděli, v tuto chvíli o žádném takovém výjezdu nevím," uzavřela.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz