Zahraničí

Posledního rozloučení s Gorbačovem se zúčastnil Orbán. Putin nepřišel

Stovky lidí se v sobotu v Moskvě naposledy rozloučily s bývalým prezidentem Sovětského svazu Michailem Gorbačovem. Pohřbu se ale nezúčastnil prezident Vladimir Putin. Kvůli válce na Ukrajině nedorazili ani západní politici. Květiny k rakvi bývalého ruského vůdce však přišel položit například maďarský premiér Viktor Orbán.

Před Domem odborů v Moskvě už od rána čekaly stovky lidí. Za zdmi budovy ve Sloupové síni stála otevřená rakev s prvním a zároveň posledním prezidentem Sovětského svazu Michailem Gorbačovem. Po levé straně seděla Gorbačovova rodina včetně dcery a dvou vnuček. Napravo byl společně s medailemi vystaven jeho portrét.

V pozadí tiše hrála hudba z filmu Schindlerův seznam a dovnitř proudily davy lidí s květinami v náručí, aby se naposledy rozloučily s bývalým sovětským vůdcem. Mezi nimi i maďarský premiér Viktor Orbán.

"Je velmi symbolické, že Gorbačov zemřel, zrovna když propuklo takové barbarství. Loučíme se nejen s ním, ale také s nadějí, že budeme žít v civilizovaném Rusku," řekl jeden z účastníků pohřbu.

Související obsah

Poslední rozloučení s Michailem Gorbačovem ale neproběhlo se všemi poctami, jak tomu bývá zvykem. Pohřbu se nezúčastnil ani Vladimir Putin, údajně kvůli nabitému programu. Prezident se s Gorbačovem naposledy rozloučil už v nemocnici, a to těsně po jeho smrti.

Gorbačov se netajil tím, že nesouhlasil s ruskou invazí na Ukrajinu. Putin zase v minulosti prohlásil, že rozpad Sovětského svazu, u kterého stál právě Gorbačov, je největší tragédií v ruských dějinách.

"Pro západní mocnosti je Gorbačov kladnou postavou, v Rusku už to tak jednoznačné není. Rusové si ho budou pamatovat jako muže, který pomohl Rusku získat svobodu, ale nedokázal ji využít," uvedl ruský opoziční politik v exilu Michail Chodorkovskij.

Související obsah

Davy lidí, které přišly uctít Gorbačovovou památku, po několika hodinách rozehnala policie. A rozlučku tak ukončila. Gorbačov zemřel v úterý ve věku 91 let. V čele Sovětského svazu stál necelých sedm let až do roku 1991. Na Západě je uznávaný za prosazení reforem, které nakonec vedly ke konci studené války a za které v roce 1990 obdržel Nobelovu cenu míru.

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz