Domácí

Nemocnice či školy potřebují zajistit energie. Síkela předloží první návrhy

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) ve středu vládě předloží návrhy, jak zajistit energie pro nemocnice nebo školy. Prozradil to v nedělních Otázkách Václava Moravce, kde upřesnil, že kabinet by měl příští týden vybrat koncept státního obchodníka, který by zajišťoval veřejným institucím energie pro příští rok.

Ministr Síkela se chystá ve středu předložit vládnímu kabinetu možnosti, jak by stát mohl zajistit energie pro veřejné instituce, jako jsou nemocnice nebo školy. V souvislosti s tím zmínil koncept státního obchodníka s energiemi, o kterém se v posledních dnech intenzivně hovoří.

Jaká bude podoba tohoto státního obchodníka, Síkela projedná začátkem týdne s odborníky. A návrhy pak představí vládě, která vybere nejvhodnější řešení. V rozhovoru s Václavem Moravcem ministr prozradil, že on sám preferuje vznik státní agentury, která by mohla pověřit zkušené obchodníky na trhu.

Související obsah

​Síkela si slibuje velmi rychlý vznik agentury. Jejím prvním úkolem by mělo být zajištění energií pro školy či nemocnice už pro příští rok. Do měsíce by mělo být jasno. "Muselo by to být pod jiným ministerstvem, protože já jsem zodpovědný za distribuční soustavu," zdůraznil šéf resortu.

O zřízení státního obchodníka s energiemi se mluví již zhruba měsíc. Ne všem se to zdá jako dobrý nápad. "Mně to smysl nedává. Myslím si, že daleko jednodušší je podpořit přímo spotřebitele nějakou dotací," řekl tento týden v pořadu TN Live Naše Česko šéf české pobočky lipské burzy David Kučera. 

"Vytvořit obchodníka je poměrně komplikovaná věc. Když vznikají noví obchodníci, proces postavení infrastruktury trvá až rok. Neumím si představit, že by to v současné situaci pomohlo," dodal.

Podívejte se na celý rozhovor s Davidem Kučerou a Martinem Pacovským, ředitelem Pražské plynárenské:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz