Domácí

Za naftu si oproti benzínu výrazně připlatíte. Může za to ruská invaze

U tuzemských čerpacích stanic se v poslední době řidiči setkávají s něčím naprosto nevídaným. Nafta je o čtyři až šest korun na litr dražší než benzín. Podle odborníků je za vším nedostatek nafty na trhu, za který může válka na Ukrajině.

To tu ještě nebylo. Po desítkách let, kdy platilo, že nafta je levnější než benzín, si teď majitelé dieselů na každém litru paliva připlatí několik korun. Třeba student Jakub Semotán z Jihlavy načerpal do svého auta 40 litrů nafty za 1 760 korun.

"Nejsem z té ceny šťastný. Jezdím trochu méně," prozradil Jakub. To René Sekavec na stejné čerpací stanici za stejné množství benzinu zaplatil 1 560 korun, tedy o 200 méně. "Kvůli té aktuální slevě sem jedu," dodal René.

Na jedné z jihlavských čerpacích stanic byl rozdíl mezi cenou nafty a benzinu pět korun. Takovou situaci nepamatují zákazníci, ani provozovatelé pump. "Jsou to abnormální rozdíly. Takové jsem ještě nezažil. My čistě kopírujeme ceny, za které nakupujeme z rafinérií. Takhle to určuje celoevropský trh," řekl ekonomický ředitel sítě čerpacích stanic ONO Jiří Ondra.

Související obsah

Podle ekonomů je za vysokými cenami celosvětový nedostatek nafty na trhu v souvislosti s válkou na Ukrajině. Navíc na výrobu nafty je potřeba více plynu než u benzínu, což teď cenu ještě více šroubuje.

"Rusové samozřejmě využívají naftu také pro pohon vojenských vozů, tanků a techniky, které používají při válčení na Ukrajině. To ještě více vychyluje z rovnováhy celosvětový trh," uvedl ekonom Lukáš Kovanda.

Více než polovina ropy a hotových ropných produktů, které putují do Evropy, pochází z Ruska. Ceny kvůli tomu podle odhadů odborníků poletí ještě více nahoru. Hlavně v prosinci a lednu, kdy vejde v platnost úplné embargo na dovoz ruské ropy a ropných produktů do velké části Evropy.

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz