Domácí

Nejen benzín a nafta. Řidiče trápí i prudké zdražení CNG

Nejen benzín a nafta. Řidiče trápí i prudké zdražení CNG
Čerpací stanice CNG, ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Zatímco ceny nafty a benzinu pomalu klesají, ostatní pohonné hmoty na tom tak dobře nejsou. Velký problém mají zejména řidiči tankující stlačený zemní plyn (CNG). Ceny těchto pohonných hmot totiž v posledních měsících rostou strmě vzhůru.

Řidiči aut na CNG se dlouhou dobu těšili nízkým cenám pohonných hmot. Ani v době koronavirové pandemie nepřekročila cena za kilogram třicetikorunovou hranici. To se však s rostoucími cenami energií v posledních měsících změnilo k horšímu.

Ceny CNG rostly prudce už loni na podzim. S vpádem ruských vojsk na Ukrajinu, který s sebou přinesl nejistotu na energetickém trhu, se hodnota zemního plynu a s ním i CNG rychle vyšplhala do závratných výšin.

Související obsah

Podle Milana Fořta, obchodního ředitele společnosti Bonett, která buduje stanice CNG v Česku, je růst cen logický. "Odvíjí se to od cen zemního plynu na burze a mezinárodních cen. Čím je plyn dražší, tím vyšší cenu má také CNG, které se z něj vyrábí," vysvětlil Fořt.

Za pozornost stojí velké rozdíly mezi cenami CNG na různých čerpacích stanicích. Zatímco například v Adamově se dá kilogram CNG opatřit za 45 korun, v Ostravě, Českém Těšíně a dalších městech na východě republiky lze zahlédnout i cenovky dosahující 140 korun.

Nejčastější ceny CNG se v republice pohybují těsně pod hranicí 70 korun za kilogram. Jeden kilogram CNG má objem 1,4 metru krychlových, přičemž z jednoho metru krychlového dokáže auto získat stejnou energii jako z litru benzinu.

Související obsah

Problémy ale nemají pouze řidiči osobních aut. Na ekologicky šetrnější CNG v minulosti přešlo i množství městských autobusů. Dopravní podniky tak brzy budou muset rostoucím cenám čelit.

To je případ brněnského městského dopravního podniku, u kterého většinu z 300 autobusů tvoří stroje na CNG. "My máme ceny plynu do konce roku zafixované. Nyní hledáme dodavatele na příští rok. Proběhla dvě výběrová řízení, ale zatím se nám nikdo nepřihlásil," sdělila mluvčí brněnského městského dopravního podniku Barbora Doležalová.

Situace ohledně cen CNG zůstává nejistá. Pokud totiž nedojde k zásahu vlády nebo zásadní změně na trhu s plynem, ceny nejspíše dál porostou. "Změny cen do budoucnosti předpovědět nemůžu, ale jsem si jistý, že dokud bude trvat válka na Ukrajině, tak bude CNG čím dál dražší," myslí si Fořt.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události