Domácí

Vlakvedoucí vypadl z vlaku za jízdy. Inspekce odhalila důvod tragické události

Vlakvedoucí vypadl z vlaku za jízdy. Inspekce odhalila důvod tragické události
Muž vypadl z vlaku | Zdroj: Policie ČR

Drážní inspekce ukončila vyšetřování smrti vlakvedoucího Českých drah (ČD). Ten loni vypadl z rozjetého vlaku na jihu Moravy. Inspektoři dospěli k závěru, že příčinou tragické události byla nedostatečná kontrola a údržba vnějších dveří.

Šestapadesátiletý muž vypadl z vlaku Os 11451 na trase mezi Břeclaví a Bořím Lesem loni 22. září. Tragickou událost prošetřovala Drážní inspekce. Na závěrečnou zprávu upozornil v pondělí portál Zdopravy.cz.

Podle inspektorů přispěla k tragédii nedostatečná kontrola a údržba vnějších dveří vlaku. Ty byly následkem toho v nevyhovujícím technickém stavu. Nebylo tak možné okem postřehnout, zda jsou správně, nebo špatně zavřené. Během jízdy se proto neočekávaně otevřely.

Související obsah

"Dveře byly v tomto případě nedostatečně uzavřeny a při kontaktu došlo k jejich okamžitému a překvapivému otevření bez nutnosti vyvinout větší sílu či námahu. V důsledku toho došlo ze strany vlakvedoucího pravděpodobně ke ztrátě rovnováhy (v situaci, kdy navíc vlak projížděl obloukem, kde odstředivá síla působila na vlakvedoucího právě proti těmto dveřím) a k jeho vypadnutí otevřenými dveřmi z jedoucího vlaku na konstrukci ocelového mostu. V těchto místech zaznamenal i jeden cestující pád velkého tmavého objektu na pravé straně ve směru jízdy," stojí v závěrečné zprávě.

Drážní inspekce následně problém se zajištěním dveří ověřila. Pouhé dva kontrolní pokusy potvrdily skutečnost, že vlakvedoucí vypadl z vlaku poté, co se o dveře jen opřel. Ve chvíli, kdy se zajištěný figurant totiž během pokusné jízdy opřel tělem o dveře, se totiž snadno otevřely.

Mrtvého muže si vedle kolejí všiml strojvedoucí nákladního vlaku, který místem poté projížděl. Inspektoři vzhledem k tragické události vydali také několik bezpečnostních doporučení. Týkají se zejména kontrol a údržby dveří. "Přijali jsme už patřičná opatření," řekl TN.cz mluvčí Českých drah Lukáš Kubát.

​Průvodčí zachránil na lanovce život 14 cestujícím. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz