Zahraničí

Novou britskou premiérkou bude Liz Trussová. Ve funkci nahradí Borise Johnsona

Odcházejícího Borise Johnsona ve funkci premiéra nahradí ministryně zahraničí Liz Trussová. Porazila bývalého ministra financí Rishiho Sunaka. Hlasování o tom, kdo se stane Johnsonovým nástupcem, dokončili členové britské Konzervativní strany už v pátek. Výsledky ale zveřejnili až v pondělí.

Bude mít Velká Británie premiéra, nebo premiérku? Šest týdnů měli kandidáti Liz Trussová a Rishi Sunak na to, aby přesvědčili konzervativce, že právě oni jsou nejlepší volbou pro budoucnost země. 

Absolutní vítězkou, a tedy i novou předsedkyní britské vlády, nakonec bude dle očekávání současná ministryně zahraničí Liz Trussová. O své kompetentnosti podle průzkumů už krátce před finále přesvědčila okolo 60 procent konzervativních poslanců. Nakonec pro ni hlasovalo 81 326 členů strany. Její oponent Rishi Sunak získal 60 399 hlasů.

Trussová po oznámení výsledků poděkovala rodině, přátelům i kolegům za podporu. Kampaň nazvala "nejdelším pracovním pohovorem své kariéry". Dosavadního premiéra Borise Johnsona označila přítelem a poděkovala mu za brexit i jeho úsilí při boji s covidem.

"Budu vládnout konzervativně. Prosadím odvážný plán snížení daní, který přinese růst naší ekonomice. Vyřeším krizi cen energií," prohlásila Trussová a přislíbila i velké vítězství Konzervativní strany ve volbách v roce 2024. Od publika sklidila dlouhý potlesk.

Související obsah

Obstála v debatách

Hlavním tématem debat byla především zhoršující se ekonomická situace. Nový premiér se totiž bude muset vypořádat s nejhorší inflací na britských ostrovech za posledních 40 let a také s rostoucími cenami energií.

"Tento problém se netýká jen lidí, ale také podniků, které se potýkají s vysokými náklady za energii. Budu tedy usilovat o zvýšení dodávek. Chci řešit jádro problému. Ne na něj jen lepit náplast," měla od začátku jasno Trussová.

"Mám schopnosti a zkušenosti, abych nás bezpečně provedl bouřemi, které nás čekají. Můj plán je dobrý. Budeme se díky němu moci vypořádat s inflací a ochránit ekonomické dědictví našich dětí," tvrdil Sunak.

Kdo v tak složité hospodářské situaci povede Velkou Británii, oznámil předseda komise Konzervativní strany po půl druhé odpoledne našeho času. Oficiální uvedení do funkce královnou Alžbětou II. je pak na programu v úterý.

Další "Železná lady"?

Liz Trussová se narodila před 47 lety v anglickém Oxfordu do rodiny profesora matematiky a zdravotní sestry, vyrůstala však převážně ve Skotsku. Studovala na Oxfordu, kde získala bakalářský titul z filozofie, politologie a ekonomie, informuje The Washington Post. V roce 1996 vstoupila do Konzervativní strany.

V minulosti pracovala jako účetní pro těžařskou společnost Shell i na postu obchodní ředitelky v telekomunikační firmě Cable & Wireless. V roce 2010 se stala poslankyní za Norfolk, působila také v několika vládních funkcích za premiérů Davida Camerona, Theresy Mayové i Borise Johnsona, jak upozorňuje The Guardian.

Od roku 2019 je ministryní pro ženy a rovné příležitosti a od roku 2021 také ministryní zahraničních věcí. Po Johnsonově rezignaci se rozhodla ucházet se o post ministerského předsedy. Zpočátku nepatřila k favoritům, v pátém kole hlasování ale dokázala získat na svou stranu 113 poslanců a postoupila mezi poslední dva kandidáty.

Média upozorňují, že Liz Trussová se v kampani snažila prezentovat jako novodobá "Železná lady" Margaret Thatcherová. Hlásila se k ekonomickému liberalismu, a přislíbila dokonce snížit některé daně. Zajímavostí je, že Trussová zpočátku bojovala za to, aby Británie zůstala v Evropské unii, už po roce se ale stala věrným obhájcem brexitu. Její příznivci říkají, že přijala výsledek referenda z roku 2016 a splnila program. Jiní říkají, že je to korouhvička, která se otáčí, když to vyhovuje jejímu vývoji.

Trussová se stane teprve třetí ženou, která usedne v Downing Street. Kromě Thatcherové, která zemi vládla mezi lety 1979 a 1990, byla premiérkou ještě Theresa Mayová, a to v období mezi lety 2016 až 2019.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz