Zahraničí

Britský premiér Johnson oznámil rezignaci, vysvětlil důvody

Po tlaku své vládní strany ve čtvrtek oznámil rezignaci britský předseda vlády Boris Johnson. Na tiskové konferenci zároveň řekl, že nyní začne volba nového lídra Konzervativní strany, který se stane příštím premiérem. Od úterý z jeho širší vlády odešlo přes 50 lidí, kteří jej vyzývali k odchodu. Ve čtvrtek skončila i ministryně školství Michelle Donelanová, kterou Johnson jmenoval teprve v úterý.

Johnson skončil ve čtvrtek ve funkci šéfa Konzervativní strany. Premiérem má zůstat, dokud nezvolí konzervativci nového předsedu, který se stane novým premiérem.

"Očividně je vůlí parlamentní Konzervativní strany, že by měla mít nového lídra, a tedy i nového premiéra," řekl na tiskové konferenci Johnson. "Proces hledání nového lídra by měl začít už teď," dodal.

"Snažil jsem se zůstat, protože je to má práce, má povinnost. A byl závazek udělat to, co jsme slíbili v roce 2019," prohlásil končící premiér. Příštímu šéfovi či šéfce konzervativců slíbil podporu.

Média už začala spekulovat o tom, kdo by Johnsona mohl nahradit. Novým britským premiérem by se mohl podle portálu euronews.com stát bývalý ministr zahraničí Jeremy Hunt, bývalý ministr financí Rishi Sunak, ministryně zahraničí Liz Trussová, bývalý ministr zdravotnictví Sajid Javid či současný ministr financí Nadhim Zahawi.

Související obsah

Britský premiér od úterý čelil tlaku své vlastní partaje. Z jeho širší vlády rezignovalo přes 50 lidí. Mezi nimi byla i ministryně školství Michelle Donelanová, kterou jmenoval teprve toto úterý.

Podle rezignujících vláda ztratila důvěru občanů. "Vedení Británie nekoná v zájmech veřejnosti," napsal ve svém rezignačním dopise ministr zdravotnictví Sajid Javid.

Podle předsedy opozičních labouristů Keira Starmera je Johnsonova rezignace dobrou zprávou pro zemi. "Mělo se to ale stát dávno. Vždy byl pro tuto funkci nevhodný," uvedl v prohlášení.

Johnsonova vláda se v posledních týdnech potýká s masivní krizí důvěry britské veřejnosti. Může za to především kauza Partygate. Ta se týká soukromého večírku, kterého se měl v roce 2020 premiér Johnson zúčastnit. V zemi přitom v tu chvíli platil tvrdý lockdown. Důvěrou otřásla také nedávná aféra místopředsedy konzervativců Bima Afolamiho, jenž odstoupil po obvinění ze sexuálního zneužití.

K rezignaci se vyjádřil bývalý ministr zahraničí ČR Tomáš Petříček a historik Martin Kovář:

Johnson nedávno ustál hlasování o nedůvěře:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz