Zahraničí

Chtěla rušit monarchii, teď bude premiérkou. Kdo je Liz Trussová?

Od liberální zastánkyně legalizace marihuany k podporovatelce Borise Johnsona. To je příběh Liz Trussové, ženy, která chce Británii vrátit k základním konzervativním hodnotám. Zemi chce vyvést ze současné ekonomické krize snížením daní.

Vytrvalost, houževnatost a odhodlání, vlastnosti pro které Británie obdivovala svou historicky první ženu v premiérském křesle Margaret Thatcherovou. Liz Trussovou k ní často přirovnávají.

"Předložím odvážný plán na snížení daní a růst naší ekonomiky. Budu řešit energetickou krizi," slíbila nová premiérka. "Liz Trussová by se chtěla vrátit co nejblíže k těm hodnotám konzervativní strany, které třeba právě známe z doby Margaret Thatcher," upozornil analytik Asociace pro mezinárodní otázky Kryštof Kruliš. 

Trussová se narodila v roce 1975 v britském Oxfordu. Její liberální výchova se projevila během studentských let, kdy hlasitě volala po zrušení monarchie a legalizaci marihuany. Brzy po škole se ale Liz začala stýkat s konzervativci.

Související obsah

Její začátky ve straně byly krušné, když několikrát neuspěla ve volbách. Vytrvala, nakonec se v roce 2012 dostala do vlády tehdejšího premiéra Camerona. Její největší vzestup začal ale s Johnsonem a loni se ve 46 letech dostala až na post ministryně zahraničí. "Musíme dlouhodobě podporovat Ukrajinu," prohlásila například. "Čína je stále asertivnější a pro svět představuje velkou hrozbu," uvedla také.

Řadu lidí zaskočilo, když s ledovým klidem prohlásila, že kdyby to bylo nutné, stiskla by pomyslné červené tlačítko a rozpoutala tak globální jadernou katastrofu. "Lze očekávat tvrdé postoje, které ona bude zastávat třeba i vůči EU, ale stále to bude osobnost, která je pro EU přijatelnější než Boris Johnson. Nelze očekávat, že by nějakým způsobem přepřáhla výhybky, včetně právě i ve vztazích k České republice," myslí si Kruliš. Jak moc železná ruka Liz Trussové zachrání Británii před ekonomickou krizí, je zatím ve hvězdách, pro svět se ale nejspíš moc nezmění.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz