Domácí

Síkela chce řešit ceny energií v EU. Řekl, co se stane, když neuspěje

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) chce v pátek na mimořádné evropské radě najít celoevropské řešení energetické krize. Pokud se to nepovede, je připravený situaci řešit lokálně. Řekl to v pondělí TV Nova. Na zastavení dodávek ruského plynu je podle něj Česko připravené.

"Rus se konečně odkopal," uvedl Síkela k omezení dodávek zemního plynu plynovodem Nord Stream. Situace se podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova nezmění, dokud Západ neukončí sankce.

"Je to situace, na kterou jsme se připravovali, je to situace kvůli které jsme plnili zásobníky a máme tam 2,9 miliardy kubíků, je to situace kvůli které jsme nasmlouvali kapacitu v Eemshavenu, kam včera připlul první tanker a slavnostně ho otevřeme ve čtvrtek," avizoval v pondělí Síkela. Jestli opatření fungují se podle něj teď ukáže.

Podle svých slov nechce v pátek s ostatními evropskými ministry hledat kompromis. "Kompromis nemusí být vždy nejlepším řešením a my budeme hledat to nejlepší řešení pro občany Evropy a ekonomiky Evropy," prohlásil Síkela. "Pevně věřím, že neskončíme dříve, než přijdeme s návrhem, který do určité míry i uklidní trhy," dodal.

Související obsah

Česko podle Síkely momentálně jedná a snaží se zjistit názory ostatních států. "Panuje velká shoda, že musíme zajistit dostatečnou likviditu, aby trh s elektřinou fungoval, aby dostatečná likvidita zajistila, že na trhu bude dostatek nabídek a od toho očekáváme uklidnění trhů," vysvětlil.

 "Pro české občany to určitě špatně nedopadne," řekl Síkela. "Pokud to dopadne špatně a já věřím, že ne, máme připravené řešení lokální, které zveřejníme v návaznosti na to, jak dopadne unijní řešení. Nebudu skrývat, že uděláme všechno pro to, aby se unijního řešení dosáhlo, protože se jedná o evropský problém a celoevropské řešení bude daleko výhodnější pro veřejné finance všech zúčastněných zemí," doplnil. Evropské řešení by podle něj bylo léčením příčin, lokální pouze příznaků.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz