Domácí

Vlaky můžou skončit bez elektřiny. Nedaří se najít dodavatele

České vlaky možná skončí bez elektřiny. Správě železnic, která zajišťuje elektřinu pro lokomotivy českých dopravců, se nedaří sehnat dodavatele na příští rok. Neví, od koho a za kolik bude elektřinu nakupovat. Bez ní by přitom vlaky nevyjely. Dopravci čekají, co bude a cestující se bojí výrazného zdražování jízdenek.

Když rostly ceny pohonných hmot do nebe, jevil se elektrický vlak jako ideální způsob cestování. Jenže karta se obrací. Loni zaplatila Správa železnic za elektřinu přes 1,5 miliardy korun, letos to bude více než čtyři miliardy. Na příští rok odhaduje náklady až na 27,5 miliardy. 

Největší odběratel elektřiny v zemi se spotřebou jedná 1,3 terawatthodiny vybírá od roku 2018 dodavatele formou aukce. Většinou vyhrál státem ovládaný ČEZ. Jenže letos se nikdo nepřihlásil. Kvůli nestabilnímu trhu by se to nemuselo vyplatit.

"Správa železnic nemá v současné době zajištěný nákup potřebného množství energií pro příští rok," informovala mluvčí Správy železnic Nela Frieberová. Hraje se přitom o jednoduchou rovnici - nebude elektřina, nepojede vlak. "Děláme všechno proto, aby k takové situaci nedošlo," řekla Friebová.

Související obsah

Jedno je ale podle ekonomů jisté. "Bude docházet k dramatickému růstu cen a to se bude muset nějakou měrou promítnout i do cen jízdného," sdělil ekonom Štěpán Křeček. "Byla bych pěkně naštvaná," prohlásila k tomu jedna z cestujících.

Dopravci zatím vyčkávají. "Jednání o ceníku na příští rok probíhají a zveřejníme ho během podzimu," uvedla mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová. "Věříme, že situaci pomůže vyřešit jednání politiků na evropské úrovni," poznamenal mluvčí dopravce Leo Express Emil Sedlařík.

Související obsah

Většinu spojů objednávají kraje. Ty ale tvrdí, že jsou jen zákazník. "Toto je věc státu a jejich státní organizace," vysvětlil hejtman Pardubického kraje martin Netolický (ČSSD). Správa železnic tvrdí, že situaci řeší. Další aukce se má konat na podzim.

"Jsem v úzkém kontaktu se zástupci dopravců a hledáme řešení, které by zajistilo nejen dostupné energie, ale i energie za dostupnou cenu," řekl TV Nova ministr dopravy ministr dopravy Martin Kupka (ODS).  

Situaci rozebral komentátor Českého rozhlasu Petr Hartman:

Ondřej Urbánek, kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz