Naše Česko

Mládě jeřába se při letu poranilo o sloup. Starají se o něj ošetřovatelé

O těžce zraněné mládě jeřába popelavého se teď starají ošetřovatelé v Liberci. Majestátní pták se při letu zranil o sloup vysokého napětí a dopadl na zem, kde ho čekala jistá smrt. Zachránila ho ale vysílačka připevněná k tělu. Ornitologové ho díky signálu našli a předali do péče ochráncům zvířat.

Těžce zraněného jeřába popelavého si všimli ornitologové pomocí vysílačky. Zůstal vysílený ležet u Zákup na Českolipsku. "Byl nalezen pod dráty elektrického napětí, ale nejednalo se o úraz elektrickým proudem. Domníváme se, že do těch drátů narazil," sdělila Ivana Hancvenclová ze záchranné stanice Archa v Liberci.

Na zemi ležel čtyři dny, než se dostal do péče ochránců divoce žijících druhů zvířat. V libereckém útulku je už dva týdny. Nejdříve mu museli ošetřit bolestivé zranění stehna. "Bez toho, aby se postavil, tak ani sám není schopný přijímat potravu. Takže zatím ho musíme krmit uměle," poznamenala Hancvenclová.

Mládě jeřába popelavého se teď právě učí znovu chodit pomocí speciálního postroje třikrát denně.  Podle ošetřovatelů je to bojovník a dělá velké pokroky. "Včera se mu ještě hodně pletly nožičky. Byl hodně zesláblý. Vidíme opravdu pokrok od toho včerejška, takže máme radost," sdělila Hancvenclová.

Související obsah

Pokud se postaví sám na nohy, bude vyhráno. Potrvá to prý ale ještě hodně dlouho. Pro ošetřovatele je léčba jeřábů velkou neznámou. V historii útulku je to teprve podruhé, kdy se o nějakého starají. "Kdyby to pro něj dopadlo dobře, měli bychom z toho velkou radost. Ale já sama bych to považovala spíše za zázrak," upozornila Hancvenclová.

Do volné přírody ho ale už nikdy vypustit nemohou. Ujmout by se ho mohla některá ze zoologických zahrad, která by tohoto krásného ptáka přidala k hejnu ostatních jeřábů popelavých.

kdu, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz