Domácí

Na Blanensku spatřili medvědici s mládětem! Obce nabádají houbaře k obezřetnosti

Na Blanensku spatřili medvědici s mládětem! Obce nabádají houbaře k obezřetnosti
Medvěd. | Zdroj: TV Markíza

O pořádné pozdvižení se na Blanensku postaral výskyt medvěda brtníka. Údajně ho tam v sobotu spatřila žena spolu se svým bratrem, která vyrazila ještě se svými dětmi a vnukem na procházku kolem oborského rybníka u obce Šebetov.

Během sobotní podvečerní procházky zažila rodina pořádný šok. Poblíž oborského rybníka nedaleko Šebetova totiž prý uviděla medvěda, ke kterému po malé chvilce přiběhlo ještě malé medvídě. Nejspíš tak šlo o medvědici s mládětem.

"Od medvědice jsme byli ve vzdálenosti zhruba 100 metrů. Stála naproti nám na cestě, na zadních, a najednou k ní zpoza křoví od rybníka přihopsalo mládě. Poté se medvědice postavila na všechny čtyři a pomalým tempem se i s medvídětem odebrala pryč. Náhle se otočil můj bratr a volá, že medvídě běží k nám. Jak se k nám blížilo, raději jsme přidali do kroku, naštěstí však za malou chvilku zmizelo v křoví," popsala redakci TN.cz svědkyně události, která si přeje zůstat v anonymitě.

Související obsah

​Podle ženy se mládě k matce vracelo od rybníka, kam mohlo jít zahnat žízeň. Medvědice prý svým objemem zabrala přes polovinu šířky cesty. "Divočák to být nemohl, ten přece nechodí po dvou. To zvíře bylo vážně obrovské," dodala.

Na naléhání svého známého oznámila v pondělí ráno svou nepříjemnou zkušenost starostovi obce Šebetov. "Upozorňujeme občany, že v blízkosti oborského rybníka byla spatřena medvědice s mládětem! Žádáme občany, aby dbali zvýšené opatrnosti, v dané lokalitě se nepohybovali a nevenčili tam psy," objevilo se následně na stránkách obce.

​Na dotazy TN.cz reagoval i šebetovský starosta Zdeněk Čížek: "Incident jsem ohlásil policii a okolním obcím, které pak také varovaly své obyvatele. Odchytovou službu jsem zatím nevolal, protože čekáme, až se výskyt medvědů potvrdí. Zatím ho nikdo jiný neviděl. Vše ale stále více nasvědčuje tomu, že šlo skutečně o medvěda. Konkrétně o medvěda brtníka, jak určil znalec, kterému svědkyně zvíře popsala. V minulosti tu však medvěda nikdo nikdy neviděl."

Související obsah

​Myslivci: Výskyt medvěda v této lokalitě nelze vyloučit

To potvrzuje i Jaroslav Zelený z Okresního mysliveckého spolku Blansko. "Výskyt medvěda je v této lokalitě velmi nepravděpodobný, ale nemohu to vyloučit. Medvědi k nám totiž přecházejí ze Slovenska, jejich výskyt byl však zaznamenán v jiných lokalitách. Na Blanensku jsem o medvědovi nikdy neslyšel. Mohl ho ovšem vypustit třeba nějaký chovatel nebo mohl někomu utéct," uvedl Zelený.

​Právě to naznačil i starosta Čížek. V době, kdy tu řádila covidová pandemie, prý totiž ukončila svou činnost řada cirkusů, a podle starosty je tedy možné, že někteří chovatelé si zvířata vzali domů a někomu tak mohla utéct právě spatřená medvědice. Podle starosty jsou zdejší lesy v současné době pod náporem houbařů, kteří by se měli mít na pozoru.

"Přijali jsme oznámení o medvědici a jejím mláděti poblíž Šebetova. Informace zatím není nijak potvrzená. Pokud by však šelmu viděl ještě někdo další, situaci začneme řešit ve spolupráci s myslivci a ochránci zvířat," doplnil pro TN.cz mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

Související obsah

​Svědkyně události je však přesvědčená, že skutečně viděla medvěda. Podle svých slov nepije alkohol, neužívá ani žádné omamné látky, které by způsobily halucinace. "Lesy tu znám jako své boty, divočáky a jeleny jsem mnohokrát viděla na vlastní oči, toto bylo něco většího. Medvěda navíc viděl i můj bratr," uzavřela žena.

Setkání člověka s medvědem jsou na Slovensku častá: 

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz