Zahraničí

Útočník zastřelil 19 dětí. Po masakru na škole nesli žáci návrat do lavic těžce

Děti v texaském Uvalde, kde na konci května útočník zastřelil ve škole 19 dětí a dva učitele, se vracejí do lavic. Nástup do školy je především pro svědky útoku a rodiče velmi těžký.

"Je čas zemřít, jste moji." Na tuhle větu desetiletý Gilbert Mata asi nikdy nezapomene. Když útočník 24. května vtrhl do třídy a za zvuků děsivé hudby začal bez milosti střílet na všechno živé, schovával se Gilbert pod lavicí. Teď jde poprvé od té doby zase do školy.

"Když dnes vcházel do školy, byl nervózní, ale za každou cenu se snažil chovat normálně," popsal chlapcův nevlastní otec Michael Martinez.

Nejlepší kamarád zemřel přímo před jeho očima. Gilbert si tak kromě poraněné nohy z útoku odnesl především hluboké rány na duši. "Vždy, když něco hoří, vyděsí se. Připomíná mu to střílení. Když vidí některé rodiče zemřelých, je z toho pryč několik dní," popsal Martinez. "Když vidí hodně policajtů, také začne vyšilovat," dodala matka chlapce Corina Camacho.

Související obsah

​Základní škola Robb Elementary, kde se útok odehrál, se už znovu neotevře a většina bývalých žáků zasedne do lavic škol v okolí. Rodiče se ale bojí o jejich bezpečí. "Bojím se, že se mi děti nevrátí ze školy zpátky. Celé léto jsme cvičili. Učila jsem je, že když něco uslyší na chodbě, mají vylézt z okna, utíkat a nezastavovat se," popsala matka bývalé žákyně školy v Uvalde Celeste Ibarra.

I když Uvalde ve školách zpřísnilo bezpečnostní opatření, více než 100 rodin přihlásilo své děti raději do virtuální školy, kde se budou učit z domova přes internet. "Někteří rodiče se k návratu dětí do škol stavěli odmítavě, což je pochopitelné, protože jako rodiče chceme pro své děti to nejlepší," vysvětlil místní komisař Ronnie Garza.

Strach je pochopitelný. Během květnového útoku téměř 400 policistů čekalo celých 77 minut na klíč od třídy, kde byl muž s oběťmi zabarikádovaný, než nakonec zasáhli. Třída navíc údajně vůbec nebyla zamčená.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz