Česká Evropa

V Bruselu začala očekávaná výstava. Má podpořit české firmy a podniky

V Bruselu začala jedna z největších kulturních akcí českého předsednictví. Pro návštěvníky se otevřela výstava Design a transformace, která má za cíl představit čtrnáct českých firem a podniků. A to i takové, jejichž výrobky by za umělecká díla na první pohled považoval málokdo.

Automobily, boty, 3D tiskárny, ale například také židle nebo zdravotnická lůžka. To vše v Bruselu prezentuje český design a jeho proměny v posledních letech.

"Neukazujeme jenom krásné předměty, což je důležitá rovina, ale je tady ještě další, informační rovina, kdy jsme se snažili ukázat osudy a příběhy, které jsou s českým designem spojené," upozornila kurátorka výstavy Daniela Kramerová.

Hlavní část expozice se nachází v bruselském Design museu. České firmy si ale návštěvníci můžou prohlédnout i o pár kilometrů dál v Pražském domě. Tam jsou zároveň k vidění díla z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.

Související obsah

"Tématem celý této výstavy je česká krajina. My jsme to pojali v rámci dvou pater. V přízemí se vlastně nachází studenti, v druhém patře potom absolventi a profesoři," uvedla designérka Terezie Lexová.

Výstavu podporuje Nadace PPF ze skupiny PPF, která je vlastníkem televize Nova a TN.cz. "Nadace PPF chce podporovat projekty, které pomáhají českému talentu, vyvážejí český talent do zahraničí a pomáhají mu k tomu, aby mohl v zahraničí uspět. Výstava českého designu v Bruselu na pozadí českého předsednictví Radě Evropské unie je ideálním projektem právě pro tuto naši aktivitu," řekla členka správní rady Nadace PPF Jana Tomas Sedláčková.

Cílem obou expozicí je ukázat, jak se český design proměňoval hlavně během posledních 30 let. V belgické metropoli budou k vidění do ledna příštího roku, poté bude výstava pokračovat v České republice.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz