Domácí

Záchranáři půjdou dříve do důchodu, schválila vláda

Vláda ve středu schválila dřívější odchod do důchodu pro záchranáře. Ti by do penze měli odejít po odpracování zhruba 20 let. Také se zabývala řešením energetické krize.

"Záchranářům bude umožňovat dřívější odchod do starobního důchodu," řekl po jednání vlády o schváleném návrhu ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). "Systém je nastavený tak, že zhruba po odpracování 20 let, je to přesně ekvivalent 4 400 odpracovaných směn, bude mít nárok zdravotnický záchranář odejít do důchodu dříve, v tomto případě o 30 kalendářních měsíců," dodal.

Zákon nyní ještě musí projednat Sněmovna a Senát a případně podepsat prezident. Platit by podle Jurečky ale měl už od 1. ledna příštího roku.

Související obsah

Kabinet zároveň na schůzi řešil aktuální problémy souvisejícími s vysokými cenami energií. Právě to zabralo podle Jurečky několik hodin. "Proto dnes to jednání vlády bylo tak dlouhé," prohlásil. Konkrétní pomoc a informace k zajištění dodávek energie pro veřejné instituce by podle něj vláda měla oznámit v pondělí.

Vláda měla původně zkrátit povinnou dobu důchodového pojištění z 25 na 15 let. Kabinet se ale podle Jurečky rozhodl tento návrh odložit a případně ho zařadit do větší důchodové reformy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz