Zahraničí

Ukrajina zastihla Rusko v nedbalkách. U Charkova postoupila o 20 kilometrů

Ukrajinským jednotkám se ve středu u Charkova podařilo výrazně "zakousnout" do území okupovaného Rusy. Ti teď musí k Charkovu přesouvat další jednotky, což zřejmě omezí jejich činnost na zbylých úsecích fronty.

Velmi nemilé překvapení pro Rusko připravila ukrajinská armáda v severní části fronty u Charkova. Podle Institutu pro studium války (ISW) postoupila za den o 20 kilometrů, zabrala území o velikosti asi 400 kilometrů čtverečných. Pro srovnání, Praha má rozlohu 496 kilometrů čtverečných.

Postup si můžete prohlédnout na mapkách, které srovnávají situaci na jihovýchod od Charkova 6. a 7. září:

Postup vojsk ukrajinské armády Zdroj: ISW/TN.cz

​"Rusko nejspíše plánuje postup ve směru na Bachmut na Donbasu, ale velitelé stojí před rozhodnutím, jestli nasadit operační rezervy na podporu této ofenzívy, nebo na obranu před ukrajinskými útoky na jihu," uvedlo ve středu britské ministerstvo obrany.

Rusové okamžitě začali k Charkovu přesouvat posily. "Ruská uskupení v oblasti u Charkova byla pravděpodobně oslabena kvůli nasazení jednotek k dobytí zbytku Donbasu a na jižní části fronty," popsal ISW.

Související obsah

Rusové se v posledních dnech snažili zastavit ukrajinskou ofenzivu na jihu země u okupovaného Chersonu. Ukrajinské armádě se tam podařilo osvobodit několik obcí a obklíčit ruské jednotky ve městě Balaklija. Podle britského ministerstva obrany se jim také pravděpodobně podařilo zničit pontonový most u Darivky v Chersonské oblasti. Přes tuto oblast vedou důležité zásobovací trasy.

Ukrajina se ve středu také přihlásila k zodpovědnosti za útoky na Krymu, a to včetně vojenské základny Saky. "Věřím, že se na Krym opět vrátí ukrajinská vlajka a svobodný život. Osvobodíme celou naši zemi a naše lidi," prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rakety vojenskou základnu zničily v polovině srpna. Kyjev o svém podílu na útoku doposud mlčel.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz