Zahraničí

Vážně hrozí válka s Ruskem, bojí se v Polsku. Řekli, kdy by měla vypuknout

Vážně hrozí válka s Ruskem, bojí se v Polsku. Řekli, kdy by měla vypuknout
Ruská armáda | Zdroj: Profimedia

Náměstek polského ministra obrany Marcin Ociepa v rozhovoru pro list Dzennik Gazeta Prawna uvedl, že vážně hrozí, že během 3 až 10 let vypukne válka s Ruskem. Podle něj musí náš severní soused využít této doby k maximálnímu posílení armády. Rusové odmítají, že by chtěli s Polskem bojovat.

Ociepa mluvil v rozhovoru o obří modernizaci a posílení, které Poláci pro své ozbrojené síly přichystali. Podle náměstka ministra obrany je totiž reálný konflikt s Ruskem.

"Je tu velmi vážná hrozba války s Ruskem, které budeme čelit v horizontu 3 až 10 let. Vše bude záviset na tom, jak konflikt na Ukrajině skončí, ale odhadujeme, že tolik času na to (obnovu armády – pozn. red.) Rusko bude potřebovat. Musíme ten čas využít pro maximální posílení polské armády," řekl Ociepa v rozhovoru pro list Dzennik Gazeta Prawna.

Polsko v příštím roce počítá s tím, že na armádu půjde v přepočtu přes 500 miliard korun a pustilo se do velkých nákupů. "Kupujeme tanky Abrams a K2, houfnice Krab a K9, raketomety HIMARS, průzkumné a komunikační satelity, fregaty s řízenými střelami pro námořnictvo, drony," vyjmenovává jen některé polské akvizice Ociepa.

Polsko je na cestě k tomu, aby mělo nejvíce tanků ze všech evropských armád NATO. Ke stávajícím stovkám strojů plánuje přidat přes 1 300 nových! K původně 20 objednaným raketometům HIMARS, které se staly hvězdou posledních měsíců bojů na Ukrajině, jich chce objednat rovnou dalších 500. Koupilo také 32 moderních stíhacích letadel 5. generace F-35, které chce i české letectvo, a dalších 48 lehkých víceúčelových letadel FA-50.

Související obsah

​Zatímco v roce 2015 měly polské ozbrojené síly 95 tisíc vojáků, teď je to 150 tisíc a ministerstvo výhledově počítá s 300 tisíci vojáky. "Chceme toho cíle dosáhnout během desetiletí. Vycvičení tolika vojáků a vytvoření míst pro ně bude stát hodně peněz. V roce 2023 sice máme rekordní rozpočet pro ministerstvo obrany, ale budeme potřebovat mnohem víc," dodal Ociepa.

Ruský velvyslanec v Polsku Sergej Andrejev vyloučil, že by se Moskva chystala Polsko napadnout a nemá důvod jej ohrožovat. Mluvčí ruského prezident Dmitrij Peskov zase podle agentury RIA Novosti vzkázal, že polští představitelé zaujímají vůči Rusku "zběsilý postoj hraničící s šílenstvím".

Vlivný senátor Aleksej Puškóv v reakci na prohlášení Ociepy uvedl, že "dějiny polskou elitu ničemu nenaučily".

Česko a Polsko se dohodly v červnu na spolupráci v obraně:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz