Zahraničí

Změny v Británii: Nový král hned korunu nedostane. William bude mít jiný titul

Oči celého světa se ve čtvrtek upřely na zámek Balmoral. Právě tam se začali během dne sjíždět příbuzní britské královny Alžběty II., jejíž zdravotní stav se nečekaně zhoršil. Za nejdéle vládnoucí britskou panovnicí v historii se okamžitě vydal i princ Charles. Po smrti Alžběty II. to je on, kdo usedne na trůn. Dostal privilegium změnit si jméno, on o to ale nestál.

Královna Alžběta II. v dubnu oslavila své 96. narozeniny. Na trůn usedla ve svých 25 letech po smrti Jiřího VI. V délce vládnutí překonala i svoji praprababičku, britskou královnu Viktorii, a stala se tak nejdéle vládnoucím panovníkem v anglických a britských dějinách.

Po smrti královny se podle pravidel chopil okamžitě moci její prvorozený syn princ Charles. Automaticky se stal novým panovníkem Spojeného království, a to i přesto, že k oficiální korunovaci dojde zřejmě až o několik měsíců později, jak bývá zvykem. Sama Alžběta II. čekala na slavnostní obřad, při kterém skládala slib a přebírala korunovační klenoty, zhruba rok a čtvrt. Šlo o nejsledovanější televizní vysílání v historii. Ceremonii sledovaly desítky milionů lidí.

Nový titul získala i manželka Charlese Camilla. Stala se z ní totiž královna. Roky se přitom spekulovalo o tom, že jí zůstane jen titul vévodkyně.

Tituly a pořadí následnictví

Linie následnictví vychází z několika zákonů, nejnovějším je Zákon o následnictví koruny z roku 2013.

Ten zrušil některá stovky let zakotvená pravidla – včetně těch, která se řídila zásadou mužské primogenitury. Synové tak už nyní nemají automaticky přednost před dcerami (vztahuje se na potomky narozené po 28. říjnu 2011). Překážkou k následnictví nově není ani sňatek s katolíkem. A souhlas monarchy se svatbou je potřeba pouze u prvních šesti kandidátů na trůn. Jinak ani jim nic nebrání ve vládnutí.

S určováním, kdo z členů královské rodiny má nejblíž k trůnu, mohou pomoci tituly i oslovení. Královna je oslovována jako Její Veličenstvo, její nejbližší příbuzní jako Jeho/Její královská Výsost. Na toto oslovení mají podle královského patentu nárok všechny děti panovníka a jeho předchůdců, vnoučata narozená v mužské linii, děti nejstaršího syna královny a jejich současní i ovdovělí manželé.

Nejblíž k titulu britského monarchy má princ z Walesu, který označuje nejbližšího následovníka na trůn. Před více než 60 lety ho získal princ Charles. Po smrti královny přechází na Williama, do té doby nosícího titul vévoda z Cambridge.

Související obsah

Následníci trůnu podle pořadí

Následnictví trůnu je upraveno nejen prostřednictvím původu, ale také statutem parlamentu. Oficiální seznam nejbližších následovníků je k nalezení na oficiálních stránkách královské rodiny. 

Prvních deset následovníků:

1. Charles, princ z Walesu (* 1948) – nejstarší syn Alžběty
2. Princ William, vévoda z Cambridge (* 1982) – syn Charlese
3. Princ George z Cambridge (* 2013) – syn Williama
4. Princezna Charlotte z Cambridge (*2015) – dcera Williama
5. Princ Louis z Cambridge (* 2018) – syn Williama
6. Princ Harry, vévoda ze Sussexu (* 1984) – syn Charlese
7. Archie Mountbatten-Windsor (* 2019) – syn Harryho
8. Lilibet Mountbattenová-Windsorová (* 2021) – dcera Harryho
9. Princ Andrew, vévoda z Yorku (* 1960) – 2. syn Alžběty II.
10. Princezna Beatrice (* 1988) – dcera Andrewa

Nezměnil si jméno

Jakmile dědic trůnu převezme moc, možnost vybrat si pro sebe nové jméno. Jak upozornil Express UK, nový král si mohl vybrat jakoukoliv část ze svého celého jména, které zní Charles Philip Arthur George.

Mohl si taknapříklad zvolit, že se stane třeba králem Jiřím VII. Nebyl by prvním panovníkem, který tak učinil. Třeba jeho dědeček si nechal po nástupu na trůn říkat král Jiří VI., i když po celý život ho většina jeho nejbližších nazývala křestním jménem Albert.

Charles se ale nakonec rozhodl jít tradiční cestou a jméno si ponechat.

Překvapil tak řadu lidí, kteří spekulovali, že by se mohl chtít jako král svého jména vzdát kvůli spojení s jeho nechvalně proslulými předchůdci, jejichž vlády v 17. století byly neuvěřitelně bouřlivé. Král Karel I. byl dokonce popraven v roce 1649 a monarchie zrušena, dokud v roce 1660 nezačala vláda jeho syna krále Karla II.

Životní příběh manželství královny Alžběty a prince Philipa:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz