Zahraničí

Zdraví trápilo Alžbětu II. už delší dobu. Několikrát rušila svůj program

Obavy o zdraví královny panovaly ve Velké Británii už několik měsíců. V poslední době kvůli zdravotním potížím často rušila svůj program. Naposledy se spekulace rozvířily tento týden po jmenování nové předsedkyně britské vlády, královna při setkání s Liz Trussovou vypadala podle některých velmi unaveně.

Rušení pracovního programu, nákaza covidem i hospitalizace. Britskou královnu Alžbětu II. v posledních měsících zdraví trápilo opakovaně. Naposledy svět znepokojily fotografie z jmenování nové britské premiérky Liz Trussové, na kterých má královna ruce zbarvené do fialova. To podle odborníků může být způsobeno odkysličenou krví.

Panovnice, která letos oslavila 96. narozeniny, v minulosti rušila svůj pracovní program jenom zřídkakdy. V posledních několika měsících se to ale stávalo poměrně běžně. "Královna chce stále zastat co nejvíce povinností. Ale v poslední době toho bylo očividně až moc," prohlásila expertka na královskou rodinu Victoria Murphyová. 

Jednou z prvních pracovních cest, kterou britská panovnice na doporučení lékařů kvůli blíže nespecifikovaným zdravotním potížím zrušila, byla návštěva Severního Irska loni v říjnu. Tentýž měsíc odřekla i účast na klimatické konferenci ve skotském Glasgow a strávila jednu noc v nemocnici. V té době se královna na veřejnosti začala poprvé od operace kolene před 20 lety objevovat s hůlkou.

Související obsah

V listopadu zase vynechala účast na ceremonii za padlé vojáky. Za zhoršujícím se zdravotním stavem panovnice stojí podle odborníků zejména vysoký věk. Vliv na její zdraví mohla mít také loňská smrt jejího manžela, prince Philipa. "Lidé, kteří spolu žijí taková dlouhá léta, neskutečně srostou, takže ztráta druhé půlky je opravdu katastrofální," myslí si politolog Alexandr Tomský.

Posledních pár týdnů královna pobývá ve svém letním sídle Balmoral ve Skotsku. Právě kvůli zdravotním problémům ho neopustila ani kvůli jmenování nové britské premiérky.

rod, kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz