Domácí

Maminka měsíce marně čeká na peníze. Úřad dávno prošvihl lhůtu

Maminka měsíce marně čeká na peníze. Úřad dávno prošvihl lhůtu
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Když obyčejný člověk propásne zákonnou lhůtu, tak od státu může dostat pěkně mastnou pokutu. Když ji ale nesplní stát, tak se mu nestane nic. Naopak pyká kvůli tomu člověk, který počítal s tím, co mu stát slíbil. Mladá maminka z Prahy kvůli tomu už od května čeká na rodičovský příspěvek. Zatím marně.

Zůstat doma s malým miminkem je zásah do rozpočtu každé rodiny. Pokud se člověk chce chovat zodpovědně, tak si před pořízením potomka dobře spočítá, jestli vše zvládne. Do výpočtů přitom logicky zahrne i dávky, na které má ze zákona nárok. Potíž ovšem může nastat, když Úřad práce ČR nesplní svou povinnost a včas nepřizná peníze, na které má člověk nárok. To se například stalo paní Tereze (jméno bylo změněno, ale redakce její identitu zná), která na peníze čeká už od jara. 

Tereza porodila loni v listopadu dceru, se kterou byla nejdříve na mateřské dovolené a pobírala peněžitou pomoc v mateřství. Mateřská dovolená jí ale v dubnu skončila. Protože jí ale ještě zbyla nevybraná řádná dovolená v práci, tak šla v květnu na klasickou dovolenou. Už v průběhu května si ale podala žádost o rodičovský příspěvek na Úřad práce ČR. Rodičovský příspěvek chtěla totiž pobírat od 1. června a počítala s tím, že první peníze tak dostane v červenci.

Související obsah

Ani téměř v půlce září ale maminka neviděla od Úřadu práce ani korunu. Stále marně čeká na příspěvek za červen, červenec i srpen. Zákonná lhůta přitom už dávno uplynula. "Zákonem stanovená lhůta pro zpracování žádosti je 30 dní od doručení místně příslušnému pracovišti Úřadu práce ČR. V případě, že klient doloží všechny potřebné podklady a správně vyplní žádost, může být proces zpracování i kratší," sdělila TN.cz mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková. "Pokud tomu tak není a úřad musí vyzývat klienta, aby doručil chybějící podklady, nebo se jedná o složitější případy, kdy je třeba čekat na potvrzení z dalších, například zahraničních institucí, může se doba protáhnout až na 60 dnů," dodala. 

To ale nebyl případ maminky z Prahy. Tereza měla vše správně vyplněné, žádost posílala on-line a stejně jí to nepomohlo. "Naštěstí mám rezervy, manžela a z domova pracuji na částečný úvazek, takže mi nehrozí, že přijdu o střechu nad hlavou. Nedokážu si ale představit, co dělají třeba maminky samoživitelky. Pokud nikoho nemají a jsou bez úspor, tak můžou jít jedině k lichvářům," rozčiluje se žena.

Pomoc na facebooku

Tereza si na dlouhé čekání na konci srpna postěžovala na jedné facebookové skupině, která se týká státních příspěvků. A stal se zázrak. "Stěžovaly si tam i jiné ženy, tak jsem taky napsala svůj problém. Během pár minut se mi ozvala úřednice z mého úřadu práce a chtěla po mně další údaje. A po chvíli mi napsala, že mi příspěvek schválila," popsala Tereza nevšední zážitek. "Byla jsem ráda, ale zároveň dost v šoku. Kdybych na ten facebook nenapsala, tak nevím, jak dlouho ještě budu čekat na schválení. Paní úřednici jsem vděčná, popisovala mi, že toho mají hodně a je jich tam málo. Kolegyně to prý psychicky nedávají a odcházejí, přesčasy nemají placené. Je to šílené a doplácíme na to my, kteří čekáme na peníze," stěžuje si žena. 

Související obsah

​Peníze sice stále na její účet nedorazily, ale alespoň Tereze do datové schránky přišla zpráva, že příspěvek byl schválen. "Nebojím se, že o peníze přijdu. Podle všeho je dostanu za všechny tři měsíce najednou, jen nevím kdy. Ale štve mě ten systém, že oni lhůty dodržovat nemusí. Já když prošvihnu například termín pro daňové přiznání, tak platím pokutu," vadí Tereze.  

Podle mluvčí Úřadu práce ČR si mladá maminka může podat stížnost. "Pokud není člověk spokojený s průběhem či délkou zpracování své žádosti, je nejjednodušší obrátit se na dané kontaktní pracoviště, kde žádost podával, případně na vedoucí pracovníky tohoto pracoviště či nadřízené krajské pobočky," uvedla Beránková. 

Tereza se několikrát snažila na pobočku Úřadu práce na Praze 10 dovolat, ale nikdy jí to nikdo nezvedl. "Zkoušela jsem i tu krajskou pobočku a nic. Teď jen doufám, že peníze brzy přijdou, úspory už dochází," dodala mladá maminka. 

Tereza navíc zřejmě nebude jediná, kdo čeká na peníze déle, než je zákonná lhůta. Ve facebookové skupině, do které psala Tereza, si totiž stěžují i další lidé. Kritická je podle nich situace hlavně na pracovištích v Praze 9 a 10. Mluvčí Úřadu práce ČR ale problémy nepřiznala, v takových případech prý přichází posily z okolí. "Pokud se některé kontaktní pracoviště setká s problémy v rámci vyřizování žádostí o nepojistné sociální dávky, neprodleně zavádí opatření, která zajistí řádné zpracování všech podaných žádostí o nepojistné sociální dávky. Mimo jiné vypomáhají kolegové z jiných agend nebo kontaktních pracovišť," tvrdí mluvčí.

Není to přitom jediný problém, který rodiče v poslední době řeší. Řada z nich například stále čeká na jednorázový příspěvek pět tisíc na dítě, který měl přitom rodičům pomoci mimo jiné s výdaji dětí na školu. Jak se úřady brání, jsme popsali v tomto článku.

Příspěvek pro dítě rozebrala ekonomka. Podívejte se, co k němu řekla:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz