Domácí

Stále jsme nedostali příspěvek na dítě, zlobí se rodiče. Úřady prosí o strpení

Stále jsme nedostali příspěvek na dítě, zlobí se rodiče. Úřady prosí o strpení
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Nový školní rok už odstartoval, ale mnozí rodiče stále nedostali příspěvek 5 000 korun na dítě, který měl sloužit mimo jiné jako pomoc se školními náklady. Lidem se nelíbí zejména to, že novější žádosti jsou mnohdy vyřizovány rychleji než ty starší. Ministerstvo práce a sociálních věcí i sám ministr rodiče uklidňují, aby byli trpěliví. Lhůta na vyřízení žádosti je totiž 30 dní.

O mimořádný jednorázový příspěvek na dítě mohli rodiče začít žádat od 15. srpna. Mnozí z nich tak učinili hned první den, ani po začátku školního roku ale peníze neobdrželi. Ve velkém si na to stěžují na sociálních sítích, mimo jiné i pod příspěvky ministerstva práce a sociálních věcí a šéfa resortu Mariana Jurečky (KDU-ČSL).

"Pan Jurečka říkal do začátku školního roku. A kde nic, tu nic," zazněla kritika od jedné maminky. Kvůli slibu se do něj ale obuli i další rodiče, kteří za příspěvek chtěli dětem pořídit věci do školy.

Související obsah

​Jurečka je však s postupem spokojený. V první den školního roku informoval, že příspěvek obdrželo už 476 828 dětí. Odhadovalo se přitom, že se toto mimořádné opatření bude týkat zhruba 1,5 milionu dětí. Do začátku školního roku se tak podařilo dávku vyplatit necelé třetině.

"Každý den intenzivně zpracováváme a vyplácíme další žádosti. Ty, na které se ještě nedostalo, prosíme o strpení, děláme na tom," požádal Jurečka o trpělivost. Ta ale řadě rodičů dochází.

​"Proč my, kteří jsme podávali žádost 14., 15., 16., nemáme nic a ti, kteří ji podali předevčírem, už mají peníze? Jak to funguje, jaký je systém vyplácení? Přijde mi to nelogické," zaútočila na resort maminka Květa.

Lhůta 30 dní

Ministerstvo nicméně na svých webových stránkách zdůraznilo, že úřady mají čas na vyplacení dávky 30 dní. Ti, kteří podali žádost hned v prvním termínu, tak stále mohou čekat ještě necelé dva týdny. "Výjimky mohou nastat například u nekompletních žádostí či velmi komplikovaných případů," uvedlo MPSV.

Související obsah

​Úřad práce ČR objasnil, že vše probíhá bez zásahu jeho úředníků. "To v praxi znamená, že s vámi komunikujeme výhradně přes aplikaci Jenda. Pokud chcete vědět, v jakém stavu se vaše žádost nachází, zda je vše v pořádku nebo jestli je třeba doložit konkrétní dokument, najdete tyto informace v aplikaci Jenda nebo na Czech Pointu, a to podle způsobu podání žádosti," vysvětlil. 

"Každý den intenzivně zpracováváme a vyplácíme další žádosti. Ty, na které se ještě nedostalo, prosíme o strpení, pracujeme na tom," potvrdil úřad slova ministra.

O jednorázový příspěvek je možné žádat do jednoho roku od nabytí účinnosti zákona. Rodiče si jím tak mohou zpříjemnit například Vánoce nebo si jeho vyplacení klidně odložit až na příští rok.

O podání žádosti byl při spuštění portálu takový zájem, že aplikace měly výpadky:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz