Zahraničí

Ministři řekli, jak chtějí snížit ceny elektřiny. Strop na cenu ruského plynu nechtějí

V Bruselu se v pátek konalo mimořádné zasedání ministrů energetiky zemí Evropské unie. Členské státy chtějí využít nečekané zisky producentů energie na pomoc spotřebitelům. Zároveň plánují snížit spotřebu elektřiny a vyrovnat tak různé denní špičky odběru v jednotlivých státech. Na zastropování ceny ruského plynu se ministři neshodli.

Ministři energetiky zemí Evropské unie (EU) se v pátek sešli na mimořádném zasedání v Bruselu k vyřešení energetické krize. Podle českého ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) se EU bude soustředit na čtyři hlavní oblasti.

"V první řadě jde o zastropování příjmů producentů elektřiny a zavedení solidárního příspěvku pro společnosti závislé na fosilních palivech, což umožní zmírnit vysoké ceny energií pro jejich zákazníky. Dále očekáváme, že komise přinese určitá nouzová opatření a intervence včetně zastropování cen plynu," uvedl Síkela na brífinku po zasedání.

Související obsah

​Ministři podle Síkely rovněž vyzvali komisi, aby představila opatření pro koordinovanou redukci spotřeby elektřiny v celé EU, což by mohlo zmírnit ceny. Komise by prý také měla načrtnout opatření, která pomůžou vyřešit problém snížené likvidity. "Musíme dosáhnout bezpečnosti dodávek a zajistit rovněž přeshraniční obchod," dodal Síkela.

Eurokomisařka pro energetiku Kadri Simsonová se na tiskové konferenci nechala slyšet, že v plánu je snížení spotřeby energií: "Chceme inteligentním způsobem snížit konzumaci energií. K tomu je zapotřebí dostatečná technologie, která nám pomůže redukovat spotřebu. Vypracujeme právní rámec, abychom z nadbytečných výdělků mohli pomáhat domácnostem. Zásadní jsou také investice do obnovitelných zdrojů energie, což však rozhodně neznamená, že budou zcela nahrazovat fosilní pravidla."

Související obsah

​Simsonová dále nastínila, že bankovní regulátoři musí udělat příslušné kroky vedoucí ke zvýšení likvidity. "Komise je připravena vytvořit index pro stlačený zemní plyn. Důležité je zastropování cen ruského plynu, abychom dokázali čelit situaci, až Rusko plyn zcela zastaví. Na tomto se státy nicméně neshodly," uzavřela.

Zatímco některé země západní a jižní Evropy a pobaltské státy zastropování ruského plynu podporují, Česká republika a některé další středoevropské země jsou proti. Česko se obává, že pokud by k tomu došlo, Rusko zastaví kohouty úplně.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz