Domácí

Rekordní úroda rajčat, obří slunečnice i dýně. Zahrádkářům se letos dařilo

Rekordní úrodou rajčat, jakou za celý život nepamatuje, se pochlubil jeden pěstitel ze Stráže nad Nisou. Na pouhých pěti stoncích se mu urodilo více než 50 kilogramů. Podle šéfa agrární komory byly letošní podmínky, právě pro rajská jablíčka ideální.

Jen na jediném stonku, kde rajčata rostou z obou stran, napočítal reportér TV Nova celkem 56 kusů rajčat a to už jich pan Kujan osm sklidil. Rajčata odrůdy tornádo připomínají obří hrozny vína, jak jsou obsypané. Podpůrné tyčky se pod nimi úplně prohýbají. Přitom stačilo je prý jen zalévat a zaštipovat.

"Na každém tom stonku je minimálně deset kilo rajčat. Já zahrádkařím 60 let a opravdu toto jsem ještě neviděl. Ani v Polabí. Ať to ohodnotí diváci sami, jestli to je prostě normální!“ řekl pro TV Nova zahrádkář ze Stráže nad Nisou Josef Kujan. Mají sedm centimetrů na šířku, váží po 20 dekagramech a krásně voní. Když reportér sklidil šest rajčat, váha ukázala téměř kilo.

To paní Kujanová už takovou radost z nečekané nadúrody nemá. "Když to máte zavářet každý druhý den, tak už se vám z toho dělá špatně. Máme lečo, máme čalamádu, máme kečupy. Dohromady 100 lahví a to nebere konec," povzdechla si manželka zahrádkáře Růžena Kujanová.

Související obsah

​A úrodou se pochlubil i další zahrádkář. Přes kilo vážící obr se urodil panu Pelcovi z Nové Vsi. "Letošní rok byl pro rajčata top rokem. Když je suchý rok v republice, tak ten sever je na tom dobře. Jediná komodita, která to letos odnese, je slunečnice," řekl Jiří Teplý z Agrární komory Liberecký kraj.

A zatímco na Moravě téměř ani nevyrostla, na Liberecku se jí dařilo abnormálně. Například slunečnice na pozemku Vanclových v Chrastavě vyrostla do úctyhodných čtyř metrů. ​"Zasadil jsem je mezi celer a teď mi za to děda nadává," prozradil Marek Vancl, malý pěstitel slunečnice.

Související obsah

A že se za dýní rodiny Pelcových bez problémů schová 8letá školačka, to je další důkaz, že na Liberecku měli letos pěstitelé šťastný rok. "Zavaříme ji jako ananas," plánuje osmiletá Ivonka. V době současné drahoty se to bude všem nepochybně hodit.

Podařil se i vám nějaký zahrádkářský úspěch? Pošlete nám fotky na mail [email protected] nebo na náš facebook

TN.cz, vbo

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz