Naše Česko

V Česku se rozjíždí nový trend v zahradničení. Vyzkoušet to může každý

V Česku jsou stále oblíbenější komunitní zahrady. Lidé ve městech mohou na vhodných volných plochách pěstovat třeba rajčata, papriky nebo dýně. Někde mají dokonce i hospodářská zvířata jako slepice nebo kozy.

V Praze je přes 40 komunitních zahrad, ve kterých si lidé mohou chovat zvířata nebo pěstovat zeleninu. Zahrádkářům se líbí i to, že si tam mohou povídat s lidmi se stejnými koníčky nebo relaxovat. "Tím, jak tady lidé hospodaří, zadržují vodu v krajině. A díky našemu komunitnímu políčku se třeba i učí nové věci," řekl Štěpán Říha, správce zahrady MetroFarm.

"My jako městská část to podporujeme. Máme tady dvě komunitní zahrady. Jedna vznikla na Podbabě, druhá, tuším, na Vypichu. A řekl bych, že si celkem rychle získaly oblibu místních obyvatel," podotýká mluvčí městské části Praha 6 Jiří Hannich.

Související obsah

Pokud byste chtěli založit novou komunitní zahradu, měli byste si u vytipovaného místa nejprve zjistit majetkové vztahy. ​"Na naší zahradě všechno funguje na dobrovolné bázi. Každý přijde a zaplatí, kolik může. Máme čtyři povinné brigády za rok. Nevýhoda toho je, že musíme jíst to, co dozrává," zmínil Ondřej Rynda, koordinátor a správce zahrady Kuchyňka.

"Členem naší komunitní zahrady se může stát kdokoliv. Zaplatí členský příspěvek, v tuhle chvíli 2 500 korun, potom dostane k dispozici pět metrů čtverečních pěstební plochy a nářadí," doplnil Říha.

Související obsah

​Takové zahrádky ve městech pomáhají třeba i vytvářet nová pracovní místa nebo vylepšit životní prostředí. Počítat musíte i s tím, že ne všichni, kdo o zahrádku projeví zájem, budou stejně zapálení jako vy. Problémem mohou být také finance, možná pomoc je získání grantů od města či nadací nebo jiných zdrojů. "Je to komunita a nelze si nic vynucovat. Zapojení členů je menší, než by člověk očekával," uzavřel Rynda. 

Johana Nováčková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz