Zahraničí

Strach o zdraví Karla III. Král má zarudlé ruce a silně oteklé prsty

Strach o zdraví Karla III. Král má zarudlé ruce a silně oteklé prsty
Král Karel III. s královnou manželkou Camillou | Zdroj: Profimedia

Pohledy celého světa se v posledních dnech soustředí na britskou královskou rodinu, a zejména na nového krále Karla III. Kvůli jeho pokročilému věku tak často vyvstávají otázky na jeho zdravotní stav. Obavy zesílily kvůli zveřejněné fotografii, na které má nový panovník zarudlé a oteklé ruce.

Zdravotní stav krále Karla III. je jednou z otázek, které si právě nyní britská veřejnost často klade. Spekulace totiž vzbuzují ruce 73letého panovníka. Ty lidi zarážejí především kvůli tomu, že jsou nateklé a zarudlé.

Samotná zpráva o oteklých rukou není ničím novým. Už když byl král Karel III. princem, trpěl těmito příznaky několik let. V roce 2012 na návštěvě Austrálie na své ruce dokonce sám upozornil a vtipkoval, že má místo prstů párky.

Související obsah

Tyto "párkové prsty" mohou být samy o sobě příznakem hned několika různých zdravotních problémů. Vzhledem k pokročilému věku monarchy proto vznikají obavy. Podle lékaře Garetha Nye ale pravděpodobně nejde o nic vážného. Pro zduřelé ruce sice existuje několik diagnóz, ale žádná nenasvědčuje tomu, že by se vláda Karla III. měla zkrátit.

Tou první a nejpravděpodobnější jsou prosté otoky. "Při otocích začne tělo zadržovat tekutiny v končetinách, obvykle v nohou a chodidlech, ale otéct mohou i ruce," vysvětlil Nye pro portál Daily Star.

Příčinou otoků by však v tomto případě nejspíše nebyla nějaká dlouho skrývaná nemoc. Vysvětlení je mnohem prostší. "Otoky jsou běžné a často postihují lidi starší 65 let, jejichž těla nedokážou už tak dobře kontrolovat tok tělních tekutin," sdělil Nye.

Související obsah

Jinou možností by byla nemoc, která sice znesnadňuje život, smrtelná však rozhodně není. "Mezi lidmi staršími 60 let je také běžná artritida. Ta obvykle napadá klouby v prstech, které jsou pak bolestivé, ztuhlé a oteklé. Léky dokážou bolest tlumit, ale otoky zůstávají," řekl Nye.

V žádném případě ale Karlovy zarudlé ruce nepoukazují na to, že by jej brzy na britském trůnu vystřídal jeho syn princ William. S nejvyšší pravděpodobností zarudlé ruce souvisí s královým pokročilým věkem.

Není to poprvé, co ruce britského panovníka vzbudily rozruch. Jen několik dní před smrtí na sebe upoutala Alžběta II. pozornost při jmenování Liz Trussové britskou premiérkou. Tehdy se lidé zaměřili na zmodralé ruce královny, které poukazovaly na její postupně chátrající zdravotní stav.

Karel III. byl oficiálně ohlášen králem Spojeného království:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz