Zahraničí

Londýn se chystá na rozloučení s panovnicí. Turisté skupují suvenýry

Rakev s ostatky královny Alžběty II. v úterý zamíří do Londýna. Dorazit by měla večer na vojenské letiště Northolt. Z něj bude převezena do Buckinghamského paláce.

Ve středu rakev smuteční průvod doprovodí do budovy parlamentu, kde bude po čtyři dny vystavena a bude k ní moci veřejnost. Londýn je proto už teď plný dopravních uzavírek, vrcholí rovněž přípravy na samotný pohřeb.

V pondělí 19. září bude v metropoli asi 10 000 policistů, pomáhat bude také armáda. A očekává se, že veřejnost zcela zahltí ulice britského hlavního města. Turisté se v těchto dnech snaží nakoupit co nejvíce suvenýrů se zesnulou královnou Alžbětou II.

Související obsah

Alžběta II. na oblečení, na nádobí, magnetech ale například i na krabicích s čajem. Tak to teď v Londýně vypadá v každém obchodě se suvenýry. Ostatní zboží šlo stranou. "Poslední tři dny máme opravdu hodně práce. Lidé kupují samozřejmě hlavně věci s královnou. Některé obchody už mají dokonce všechno vyprodané. Na věci s královnou jsme vyčlenili speciální místo," uvedl prodavač v obchodě se suvenýry.

Například za mikinu s Alžbětou II. zaplatíte v přepočtu asi 1 100 korun, za triko téměř 600. Magnetka vás přijde asi na 85 korun a pamětní mince skoro na 200 korun.

Lidé prý skupují předměty s královnou ve velkém. Obávají se totiž, že brzy nebudou k sehnání. "Koupili jsme nějaký čaj, zlaté mince, na kterých je královna, a také nějaká trička," uvedl turista z USA Carl Grave.

Někteří turisté ale raději pár drobných ušetří a spíše než do suvenýrů investují do květiny, kterou položí před Buckinghamský palác. "Koupili jsme květiny královně, abychom jí vyjádřili respekt," sdělila turistka z Indonésie. Prodejci si ale nemyslí, že by suvenýry s královnou někdy z pultů zmizely. Symbolem podle nich Alžběta II. napořád zůstane.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz