Zahraničí

Ukrajincům se daří dobývat zpět své území! Přeskupujeme vojska, tvrdí Rusko

Ukrajinská armáda podle tamních úřadů při protiofenzivě postupuje stále rychleji. Největší části území se jí údajně podařilo osvobodit v Charkovské oblasti na východě země. Podle satelitních snímků amerického Institutu pro studium války (ISW) se teď prý ukrajinské síly posouvají i na jihu u města Cherson.

To, s jakou rychlostí se ukrajinské armádě daří dobývat zpátky své území, překvapilo celý svět. V posledních několika dnech výrazně postoupila zejména na severovýchodě země. "Po úspěšných vojenských akcích utrpěl nepřítel značné ztráty. Podle dostupných informací ztratil jeden z ruských útvarů téměř 85 % svého personálu a zbytek vojáků má extrémně nízkou morálku," sdělil mluvčí ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Štupun.

Úspěchy prý Ukrajinci slaví už i na jihu u Chersonu. To je největším městem, které Rusové okupují. "Od začátku září už naši vojáci osvobodili více než 6 000 kilometrů čtverečních území Ukrajiny na východě a na jihu. A postup našich jednotek stále pokračuje," informoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Související obsah

Podle ukrajinských úřadů řada ruských jednotek v bezvýchodné situaci vyjednává o podmínkách kapitulace. Z některých oblastí se bez boje stáhly. Kreml ale stále tvrdí, že jde jenom o přeskupení vojsk, a nikoli o útěk.

Ukrajinské úřady vyšetřují smrt čtyř civilistů, jejichž těla lidé nalezli v jedné z osvobozených obcí v Charkovské oblasti. Podle tamních obyvatel je zabili ruští vojáci. Těla nesou stopy po mučení. Není to poprvé, kdy ukrajinské úřady řeší podobnou situaci. V březnu se symbolem ruských válečných zločinů stalo město Buča nedaleko Kyjeva. Rusko ale odpovědnost za smrt civilistů odmítá.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz