Zahraničí

Ukrajinci se radují z osvobozené oblasti. Rusové začali křičet a utíkat, říkají

Ukrajinským jednotkám se údajně podařilo dobýt zpět další část Ruskem okupovaného území v Charkovské a Doněcké oblasti. Ruské jednotky údajně prchají a Ukrajinci už prý dosáhli ruských hranic. Ukrajina má podle některých odborníků stále větší šance Rusko porazit.

"Odchod našich vojsk, který jest fakticky jen přesunutím," citovalo ukrajinské ministerstvo obrany v souvislosti s ústupem ruských vojsk pasáž z Haškova románu o vojáku Švejkovi. Moskva totiž tvrdí, že ústup jejích vojsk ze severovýchodu Ukrajiny zpátky k ruským hranicím je pouze přesunem bojových sil.

"Cesta k vítězství je obtížná. Ale jsme si jisti, že to zvládneme. Doženeme je až k hranicím a naskytne se nám pohled na jejich záda. Oni tomu budou říkat 'gesto dobré vůle'. My tomu budeme říkat vítězství," uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Podle něj se ukrajinské armádě v posledních několika dnech podařilo osvobodit 3 000 kilometrů čtverečních. Podle amerického Institutu pro studium války je ale možné, že si vzala zpátky už okolo 8 000 kilometrů čtverečních.

Související obsah

​"Rusové tu ráno ještě byli. Potom v poledne začali křičet a utíkat, odjížděli narychlo ve svých tancích a obrněných vozech," nastínil obyvatel osvobozené vesnice Dmytro Hrushchenko. "Nedokážu uvěřit, že jsou pryč a konečně skončilo to období smrti," doplnila další z obyvatelek osvobozených vesnic Maria Hryhororová.

Podle ruských okupačních úřadů měly ukrajinské síly oproti ruským až osminásobnou přesilu. Ukrajinští vojáci na severovýchodě země postoupili o desítky kilometrů. Ruské ministerstvo obrany informovalo o stahování svých vojsk například od měst Balaklija nebo Izjum v Charkovské oblasti.

ts, TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz