Zahraničí

Smrt královny ovlivnila mnohé. Češky popsaly atmosféru v Londýně

Z vojenského letiště Northolt převezl průvod rakev s ostatky královny do Buckinghamského paláce. Tam rakev zůstane do středy, kdy bude vystavena ve Westminster Hall v Londýně. Reportérka TV Nova se vyptala Češek žijících dlouhodobě v Londýně na náladu v hlavním městě.

Rakev královny Alžběty zůstane v Buckinghamském paláci pouze jednu noc. Ve středu ji totiž smuteční průvod vyprovodí do Westminsterského paláce, kde k ní bude moci po čtyři dny veřejnost.

A zájem se očekává opravdu enormní. Místní úřady odhadují fronty až na 35 hodin. A zájemců bude pravděpodobně víc, než kolik lidí bude moci skutečně katafalk vidět. Proto policie počítá s tím, že frontu uzavře, jakmile počet zájemců překročí předem danou kapacitu. Podle úřadů půjde o vůbec největší policejní akci, jakou kdy Velká Británie zažila.

Související obsah

Monika v Londýně žije a pracuje. Smrt královny Alžběty II. se prý ve městě odrazila hlavně na společenském životě. "Když jdete po městě, tak nevidíte moc veselé atmosféry, nevidíte vlastně ani žádné akce. A kdekoliv, kde se pořádá jakákoliv věc a kde se lidé baví, je to velmi znát," popsala Monika.

Monika se do Velké Británie zamilovala už v dětství na dovolené s rodiči. Ráda má i královskou rodinu, cestu před Buckhinghamský palác nebo do budovy parlamentu ale plánuje až později.

"Rodilí Britové to pravděpodobně ocení spíše víc nebo je to pro ně větší čest, protože pro mě je to sice má královna, ale ve finále jsem pořád cizinec," vysvětlila Monika své důvody.

Související obsah

Anna se do Velké Británie přistěhovala kvůli studiu vysoké školy a nyní je tam už sedm let. Podle ní úmrtí královny poznamenalo hlavně místní média.

"I třeba v rádiu tak prvních těch pár dní vlastně hrály jenom takové pomalejší písničky a balady, a bylo poznat, že nemůžou nebo ani nechtějí dělat nějaké jejich soutěže, které běžně dělají," řekla Anna.

Anna se o víkendu vydala ke královskému hradu Windsor. Okolí podle ní praskalo ve švech a nechyběli ani rodiče s malými dětmi.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz