Zahraničí

Unie zastropuje ceny elektřiny. Členským zemím rozdá miliardy eur

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve středu v projevu o stavu Evropské unie oznámila kroky vedoucí k vyřešení energetické krize. Unie zastropuje ceny elektřiny a zároveň omezí zisky jejích výrobců. Členské země díky tomu dostanou 140 miliard eur. Komise chce také omezit spotřebu elektřiny v nejvytíženějších hodinách o pět procent.

Ursula von der Leyenová zahájila svůj středeční projev ke stavu Unie oceněním solidarity členských zemí s válkou zmítanou Ukrajinou. "Zavládla solidarita na hraničních přechodech, kde uprchlíci nalezli útočiště, na ulicích, kde vlály ukrajinské vlajky, i ve školních třídách, kde ukrajinské děti našly nové kamarády. Evropané nezaváhali a odvážili se udělat to, co je správné," nechala se slyšet.

Podle Leyenové jde o střet autokracie a demokracie. Připomněla také další aspekt konfliktu na Ukrajině: "Válka je mířená i proti naší energetické bezpečnosti, naší ekonomice, našim hodnotám a budoucnosti."

Související obsah

​A právě energetická krize nyní trápí celou Evropu. Komise proto představila řešení, jak se s extrémně vysokými cenami energií vypořádají členské státy. Podle Leyenové výrobci, kteří nevyrábí elektřinu z plynu, budou zisk sdílet ve prospěch těch, kteří potřebují nejvíc pomoct s drahými energiemi.  

"Navrhujeme zastropovat ceny elektřiny vyráběné z neplynových zdrojů. Opatření přinese členským zemím 140 miliard eur s tím, že přispějí i producenti ropy, plynu a uhlí. Omezíme také zisky výrobců elektřiny," vysvětlila von der Leyenová.

Související obsah

Evropská komise ve středu zároveň navrhla povinné omezení spotřeby elektřiny v nejvytíženějších hodinách o pět procent. V rámci krizového balíčku zaměřeného na zmírnění dopadu vysokých cen energií komise doporučila snížit celkovou poptávku po elektřině do konce března roku 2023 o desetinu.

​Unie dále pořídí společnou techniku na hašení lesních požárů. "Během příštího roku zakoupíme deset obojživelných letadel a deset vrtulníků," upřesnila předsedkyně.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz