Zahraničí

Statisíce lidí chtějí vzdát hold královně. U rakve se tvoří kilometrové fronty

Rakev s ostatky královny Alžběty II. je od středečního večera uložena ve Westminster Hall v Londýně. Veřejnost se může s královnou přijít rozloučit do sídla zákonodárců až do neděle. Už od středečního rána jsou na místě několikakilometrové fronty.

Rakev nejdéle sloužící královny v britských dějinách je vystavena v srdci Westminster Hall. Proudy truchlících nemají konce, mnozí lidé se ke královně přibližují v slzách.

První lidé se ke katafalku dostali po středeční páté hodině odpoledne. A to poté, co královniny ostatky za znějících zvonů Big Benu nadobro opustily Buckinghamský palác. Vzdát hold panovnici se v následujících čtyřech dnech chystají statisíce lidí.

Související obsah

"Bylo to naprosto ohromující. Královnina rakev byla tak malinká. Je to k neuvěření, když si pomyslím, že to bylo naposledy, co jsme ji viděli. Tedy neviděli jsme ji doopravdy, ale bylo to krásné," uvedla truchlící žena An Nottleová.

Rakev střeží čtyři strážci, je zahalená do královské standarty a ověnčená imperiální korunou. Ta je posázená téměř 3 000 diamanty a květinami včetně větve borovice z panství Balmoral, kde Alžběta II. 8. září ve věku 96 let zemřela.

Ve čtvrtek kolem poledne měla fronta k rakvi panovnice kolem čtyř kilometrů a stále přicházeli další lidé. Zástup se vinul po levém břehu Temže a sahal až k mostu London Bridge. Dav se pohyboval rychlostí zhruba 800 metrů za hodinu.

Čtvrteční dění v Londýně sledovali štáby TV Nova. Sjíždějí se tam lidé z celého světa:

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz