Domácí

Pražané si lámou kosti o neuklizené koloběžky. Řešíme to, slibují zastupitelé

Horkým tématem, které před komunálními volbami trápí obyvatele metropole, jsou sdílené koloběžky. Ty se dlouhodobě povalují uprostřed chodníků a často chodcům komplikují pohyb. Podle magistrátu je potřeba změnit legislativu na úrovni státu. Zástupci opozice tvrdí, že existují snazší řešení.

Luboš Zajíc je zrakově postižený a sdílené koloběžky mu komplikují život. Nejinak je vnímají i další Pražané. "Člověk narazí na nevhodně odloženou koloběžku každou chvilku. Už jsme o ně opravdu zakopli. Těmi nejvážnějšími zraněními byly zlomeniny rukou, nohou, klíční kosti a tak," postěžoval si pan Zajíc.

V Praze funguje několik společností, které sdílené koloběžky půjčují. I přesto, že uživatele informují, aby parkovali na místech k tomu určených, stížností neustále přibývá.

Související obsah

"Ty koloběžky nám v ulicích dělají nepořádek, jako starostka městské části to mohu potvrdit, těch stížností je strašně moc. Přitom by stačilo tak málo, kdyby magistrát pod vedením pana Hřiba udělal smlouvu s provozovateli, aby se jasně vytyčilo místo, kde mohou parkovat, a aby se udělovaly sankce, pokud se válí po ulicích," přednesla starostka městské části Praha 2 Alexandra Udženija (ODS).

"Problém je, že město teď nemá žádnou pravomoc na to, aby mohlo koloběžky z chodníků odstranit. Já bych byl rád, aby tomu tak bylo, proto jsme připravili sedm technických novel a jedna z nich směřuje právě tady k tomuto tématu," uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

"Ta situace, že třeba slepci o koloběžky zakopávají nebo jsou někde překážkou provozu, je neudržitelná, takže určitě je to téma na začátek volebního období. Je třeba domluvit jasná pravidla pro umístění odložených koloběžek," slíbil pražský zastupitel Petr Hlaváček (STAN).

Související obsah

"Předně se řeší ten problém v ulicích, kdy městská policie pokutuje samotné uživatele a těch pokut je téměř desítky denně a stovky týdně. S daným provozovatelem jsme vypověděli memorandum, které uzavřelo bývalé vedení a nadiktovali jsme jim jasné podmínky, za jakých chceme, aby v Praze byly provozovány koloběžky," vysvětlil náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě).

"Typický příklad nekompetentnosti současného vedení města, které není schopno se s provozovateli domluvit na základním principu, jako to funguje v metropolích v Evropě. Tam totiž jsou předem daná místa, kam lze koloběžku odložit. V případě, že ten zákazník ji tam neodloží, tak mu dál normálně běží to placení. To znamená že ten člověk je zainteresován, aby zaparkoval na správné místo," myslí si zastupitel Patrik Nacher (ANO).

Poskytovatelé sdílených prostředků prý už vytvořili pracovní skupinu, která se problémem zabývá a spouštějí test nového systému parkování v oblastech, kde by koloběžky neměly překážet.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz