Od října začnou ve Španělsku platit přísnější pravidla silničního provozu. Novelu ve středu schválila tamní vláda. Týkají se zejména elektrických koloběžek. Počet nehod, ve kterých figurují, totiž stále roste. Novela má zvýšit bezpečnost všech účastníků provozu.
Elektrické koloběžky už nejsou jen hračkou pro turisty, ale plnohodnotným dopravním prostředkem, který však přináší i řadu rizik. Španělsko proto od října zavádí nová přísná pravidla. Tamní vláda tak reaguje na alarmující statistiky. V roce 2025 v zemi zaznamenali 549 nehod, při kterých 19 lidí zemřelo a 572 se zranilo. Meziročně to je 39% nárůst.
Klíčovou novinkou bude věková hranice – koloběžky budou až od 15 let. Všichni jezdci budou muset mít helmu, v noci nebo za snížené viditelnosti i reflexní vestu. Kurýři ji budou nosit vždy.
„Nošení přilby je naprosto zásadní a samozřejmě je nutné nepoužívat mobilní telefon a chovat se ohleduplně,“ říká místní žena v anketě.
„Sledujeme proměnu koloběžek, které se z něčeho, co bylo původně vnímáno jako hračka, definitivně staly vážně braným dopravním prostředkem,“ míní vedoucí společnosti Moviraider Sevilla Este Sergio Gallardo.
Změny se dotknou i motorkářů. Povinně obují uzavřenou obuv a na meziměstské silnice už nevyjedou bez ochranných rukavic. Španělsko se těmito kroky připojuje k řadě zemí, které už podobná opatření zavedly.
V Paříži už před lety výrazně omezili rychlost sdílených koloběžek, aby zklidnili provoz v centru. V Itálii zase platí jeden z nejpřísnějších technických standardů v EU. Každá koloběžka tam musí mít blinkry a brzdové světlo. A přilba je povinná pro všechny do 18 let.
Chorvatsko zašlo ještě dál: úplně zakázalo jízdu koloběžek po chodníku. Navíc zde musí mít rozsvícená světla i během dne. Velká Británie volí cestu nejtvrdší – soukromé elektrokoloběžky mají na veřejných silnicích utrum.
Pokud se chystáte na dovolenou do zahraničí a máte v plánu e-koloběžky využívat, určitě se s místními pravidly dopředu seznamte.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz