Domácí

Na teplárny se nezapomnělo. Vládní zastropování cen se bude týkat i jich

Když na začátku týdne vláda projednala zastropování cen energií pro domácnosti, živnostníky a podnikatele, zřejmě zapomněla na plynové teplárny. Na ty je napojeno kolem půl milionu domácností a teplo by jim výrazně zdražilo.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ve středu tvrdil, že pro teplárny zastropování cen platit nebude. "Teplárny jsou řešeny úplně jinak a tam zdaleka nehrozila taková výsledná cena za topení, jako když topí domácnost elektřinou a plynem," tvrdil Stanjura.

S tímto výrokem, ale sdružení tepláren nesouhlasí. A pokud plynové teplárny nebudou mít ceny plynu zastropované, teplo se jejich zákazníkům výrazně zdraží. "Předválečná cena tepla z plynu byla 600 korun za gigajoule. Dnes ty teplárny, kterým už skončily nějaké fixace a podobně, tak se dostávají na cenu kolem 2 000 korun za gigajoule. Na plynové teplárny je připojeno téměř půl milionu domácností," uvedl ředitel sdružení tepláren Martin Hájek.

Související obsah

Průměrná spotřeba rodiny v bytě s výměrou 70 metrů čtverečních je kolem 25 gigajoulů za rok. Což by při ceně 2 000 korun za gigajoule tepla z plynu znamenalo 50 000 korun ročně.

Nakonec přišla vláda s návrhem řešení. "Cenový strop se bude týkat i plynových tepláren, které zajišťují domácnostem vytápění. Se zástupci tepláren jednáme průběžně, další setkání se uskuteční začátkem příštího týdne," sdělil mluvčí vlády Václav Smolka.

"Netrpělivě vyhlížíme, jak rozhodne vláda, a čekáme, jak se to vyvine. Jsme samozřejmě připraveni udělat vše pro to, abychom našim odběratelům vytvořili komfortní podmínky a neuvedli je do nějaké ekonomické krize," slíbila mluvčí Jablonecké energetické Markéta Hozová.

U tepláren spalujících biomasu nebo uhlí odborníci výrazný nárůst cen neočekávají. Domácnosti se tak zřejmě cenového stropu u těchto zdrojů tepla nedočkají.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz