Domácí

Teplárny mohou nahradit plyn jinými palivy. Řada z nich na to však nemá vybavení

Teplárny mohou nahradit plyn jinými palivy. Řada z nich na to však nemá vybavení
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Ministerstvo životního prostředí vydalo novelu emisní vyhlášky, která v kombinaci s předcházením stavu nouze teplárnám od pondělí umožňuje topit jinými palivy než zemním plynem. Háček je v tom, že mnoho tepláren nemá takové technologie, které by jim to umožnily.

Od pondělí platí takzvané předcházení stavu nouze v teplárenství, o kterém minulý týden rozhodlo ministerstvo průmyslu a obchodu. Od stejného dne vstoupila v platnost také novela emisní vyhlášky ministerstva životního prostředí. Teplárny tak mohou nově topit za využití jiných paliv než zemním plynem, aniž by jim za to hrozily sankce.

Problém je však v tom, že řada tepláren na to nemá technologické vybavení. "Největší problém je v Brně, v Jablonci nad Nisou a v Liberci. Částečně pak i v Praze, kde má mnoho sídlišť blokové kotelny. Týká se to ale i mnoha zejména menších tepláren po celé republice" informoval redakci TN.cz ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek.

Související obsah

​Jablonecká teplárna před lety topila uhlím. Po roce 2015 však prošla revitalizací a od té doby může k vytápění používat pouze zemní plyn. "Plyn zdražil desetinásobně, my jsme cenu pro spotřebitele zvýšili zatím na dvojnásobek. V této těžké době si však málokdo troufne odhadnout, kam až cena plynu stoupne. Držme si všichni palce," vyjádřila se pro TN.cz mluvčí společnosti Jablonecká energetická Markéta Hozová.

Podle Martina Hájka české teplárny k vytápění využívají z 55 procent uhlí, z 10 procent biomasu a z 28 procent zemní plyn. Mnohé teplárny však mohou topit právě pouze plynem, protože na použití jiných surovin jim chybí potřebné technologie. "Plynové kotle lze předělat pouze na spalování lehkého topného oleje – stačí vyměnit hořáky a instalovat nádrž na topný olej. Ani to ovšem není možné všude, zejména z důvodu nedostatku prostoru," vysvětlil.

Související obsah

​Předělání kotlů často brání legislativa

"V současné době se často vyskytuje problém i u těch tepláren, které se na předělání kotlů připravují. Proces často brzdí legislativa, některé teplárny naráží i na trable se stavebním povolením. Stát se o to měl postarat lépe. Když si dnes objednáte nový kotel, dojde vám až za dva roky, a ty teplárny potřebují teplo na letošní zimu už teď," dodal Hájek.

Podle Teplárenského sdružení ČR tak aktuální novela emisní vyhlášky pomůže zhruba pouze deseti teplárnám, které v blízké budoucnosti plánovaly přechod z uhlí na zemní plyn. Tyto mohou vyrábět teplo z uhlí či mazutu minimálně do konce topné sezony, prozatím tedy nebudou muset přejít na drahý zemní plyn.

Související obsah

​Opatření bude platit nejpozději do 31. května 2024, tedy po dobu dvou následujících topných sezon. "Jde o krizové opatření, které nic nemění na dlouhodobých závazcích k omezování emisí znečišťujících látek a skleníkových plynů. Skutečným řešením energetické i klimatické krize zůstává co nejrychlejší odklon od spalování fosilních paliv," sdělila ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

Evropské státy řeší následky energetické krize:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz