Domácí

Ovocnáři se bojí o budoucnost svých sadů. Nemohou si dovolit ani sklidit

Drahé energie a pohonné hmoty působí obrovské problémy i sadařům. Mnozí z nich teď dokonce uvažují o tom, že nebudou sklízet část úrody. Skladování by se jim totiž velmi prodražilo. Paradoxem je, že letošní léto ovocnářům přálo.

S přicházejícím podzimem začínají sadaři sklízet letošní úrodu jablek. I když vypadá nadmíru dobře, moc radosti z ní nemají. Uskladnění jablek v halách se totiž kvůli drahé elektrické energii neúměrně prodraží.

"Ve skladu ovoce jsme vždycky platili zálohy někdo kolem 80 až 100 tisíc měsíčně. Teď to vypadá, že bychom mohli platit klidně půl milionu," obává se sadař Michal Horáček.

Související obsah

A to je cena, která vezme sadařům prakticky celý zisk. Ti tak už přemýšlejí, jak se jablek zbavit co nejdříve, aby chladicí boxy využívali co nejkratší dobu. "Tento sad byl naplánován, že ho budeme dávat od dubna, to znamená květen, červen. Ale bohužel situaci budeme muset přehodnotit a tyto jablíčka prodat dřív," postěžoval si sadař Jaroslav Mačkal.

Výkupní ceny jsou tak nízké, že se ani jablka, která při sklizni spadnou, nevyplatí vozit do moštáren. Podle Ovocnářské unie ČR tak mnozí úrodu sklízet ani nebudou. "Sklidí jenom část úrody. Tu, kterou budou moci prodat. Dá se očekávat, že mnozí z nich část té úrody nechají na stromech," předpověděl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Související obsah

Třeba ve Veleboři na Šumpersku se rozhodli pro samosběr. Do asi 20 hektarů sadu pustí sběrače na dva dny koncem září. Jablka, která zůstanou, přes zimu shnijí a sad zanikne. "Ze současné výměry zhruba 200 hektarů by se vykácelo asi 30 hektarů," počítá Horáček.

Ovocnáři navíc mají strach, že kvůli krizi a vysoké inflaci budou mít lidé hluboko do kapsy. A o ovoce tak bude menší zájem. "Lidé budou v první řadě kupovat základní potraviny, jako je pečivo, mrkev, brambory nebo zelí. Jablko se postupně bude stávat luxusním zbožím," řekl Mačkal.

Ještě před deseti lety čeští ovocnáři pěstovali ovoce na více než 20 tisících hektarech sadů, letos je to už jen 13 tisíc hektarů.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz