Zahraničí

Tajemství uchování ostatků královny. Jako živá bude vypadat léta, míní experti

Tajemství uchování ostatků královny. Jako živá bude vypadat léta, míní experti
Královnina rakev ve Westminster Hall Zdroj: TV Nova

Statisíce lidí míří do Londýna, aby zesnulé britské panovnici vzdali hold. Rakev je už od středy umístěna ve Westminster Hall. To vyvolalo řadu otázek ohledně stavu těla Alžběty II. Odborníci vysvětlili, co rozkladu zabraňuje.

Královna Alžběta II. zemřela 8. září, pohřeb se bude konat v pondělí 19. září. Aby se tělo uchovalo a nezačalo se rozkládat, je rakev vyložena olovem v souladu se staletou královskou tradicí.

Právě olovo zabraňuje rozkladu a po delší dobu zajišťuje, aby ostatky zůstaly nedotčené, píše portál Express. Prostor se totiž utěsní a vyhubí se všechny nežádoucí bakterie. Kvůli kovu je však katafalk těžký. Jeho váha se odhaduje zhruba na 220 až 300 kilo. Také z tohoto důvodu rakev při přenášení neslo hned několik nosičů.

Související obsah

To však není jediná metoda, kterou odborníci pro zachování ostatků použili. Tělo královny Alžběty II. upravili také balzamovači. Ti jej napustili fixačními látkami, nejčastěji jde o tekutinu obsahující formaldehyd. Proces rozkladu se tím rovněž zpozdí. 

"Domnívám se, že tělo balzamovali krátce po královnině smrti. Udělali vše, co bylo v jejich silách, aby zajistili, že bude dobře zachováno a v dokonalém stavu," citoval portál WalesOnline pracovníka jednoho z britských pohřebních ústavů.

Proces balzamování je pomalý. Trvat mohl i hodiny. "Na péči o královnino tělo se určitě nešetřilo. Balzamování dělal pravděpodobně ten nejlepší balzamovač v Anglii, možná i v Evropě. Provedl všechno, aby tělo zůstalo dokonalé," uzavřel zaměstnanec ústavu.

Muž srazil holčičku a vrhl se na rakev panovnice. Podívejte se na záběry:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz