OBCHODNÍ SDĚLENÍ – Redakce TN.cz neovlivňuje jeho obsah

Domy jako stromy. Zelený hrdina učí stavaře myslet zeleně

S příchodem podzimní televizní sezony se ke svému závěru pomalu blíží celoroční projekt Komerční banky Zelený hrdina. Cyklus inspirativních příběhů upozorňujících na aktivity jednotlivců i firem, kteří se snaží přispět k lepší budoucnosti naší planety, představí již desátého hrdinu. Tentokrát se dozvíme více o fungování zelených staveb. Premiéru dalšího dílu oblíbeného cyklu uvede televize Nova poprvé 24. září v pořadu Rady ptáka Loskutáka. Následně jej můžete vidět také ve Snídani s Novou a relaci Víkend.

Ve Slavkově u Brna sídlí od roku 1994 česká výrobní a stavební rodinná firma LIKO-S specializující se na dělicí stěny a příčky, akustická řešení, zakázkovou kovovýrobu a živé stavby, mimo jiné v podobě zelených fasád či střech. Jeden z bodů její firemní filozofie zní: Věříme, že nejlepší je být nejlepší. A již téměř tři desetiletí se jí to daří naplňovat. Chlubit se může nejen vývojovým centrem LIKO-Noe - experimentální zelenou budovou pracující s energiemi z přírodních zdrojů, která je vybavena živou fasádou, kořenovou čistírnou, retenčním jezírkem i akustickou laboratoří, ale od roku 2019 také vůbec první zelenou, nebo jak firma uvádí, „živou“ průmyslovou halou na světě LIKO-Vo.

„Celosvětově jde o první podobný projekt. Na základě zkušeností s budovou Noe jsme se rozhodli podpořit naše další poznatky vědeckou studií. K analýze slouží projekt, který zpracováváme s ČVUT a Mendelovou univerzitou. K zajištění prokazatelných výsledků vlivu zelených staveb na okolí a lidi jsme novou výrobní halu osadili na střeše a stěnách zelenými technologiemi, kterými můžeme demonstrovat výhody zeleného stavění. Tento program nazýváme ‚domy jako stromy‘, ukazuje totiž, že nejlepším chladičem v přírodě je strom. A my dokážeme několika metry čtverečními zelené fasády dosáhnout stejného chladicího účinku, jaký poskytuje vzrostlý strom,“ vysvětluje Libor Musil, zakladatel úspěšné společnosti, který se v roce 2017 za svůj přínos zelenému stavění stal laureátem prestižní ekologické Ceny Josefa Vavrouška.

Libor Musil neváhá poukázat na to, že vedle zemědělství nebo energetiky narušuje ekosystém právě stavebnictví. I uprostřed města podle něj stačí malá změna a příroda nám to vrátí. „Zelená stěna nebo střecha na paneláku prokazatelně zlepší klima v celém okolí. Začne zde fungovat malý ekosystém a v tom se člověk samozřejmě cítí nejlépe. Učíme proto stavaře myslet zeleně a naopak zahradníky, jak mají se stavebními firmami komunikovat,“ upřesňuje svou snahu o „zelenou revoluci“ v českém stavebnictví a dodává: „Je třeba si uvědomit, že při výstavbě nových budov musíme přepnout na letní režim. I dnes se staví budovy, které jsou hlavně dobře zateplené. Zima trvá krátce, většina problémů se ale objeví v létě.“

Úspěšná je společnost nejen u nás, vlastní pobočky má v Bratislavě a v Budapešti, a smluvní partnery pak ve skoro dvou desítkách zemí. Její majitel věří, že cesta k budoucnosti vede přes udržitelné podnikání, a sám se nebojí věci dělat jinak.

Premiéru desátého příběhu z cyklu Zelený hrdina uvidíte v sobotu 24. září v pořadu Rady ptáka Loskutáka. Další informace nabídne v pondělí 26. září Snídaně s Novou a v úterý 27. září také pořad Víkend. Více se dozvíte na stránce kb.cz/zelenyhrdina a webu TN.cz

Komerční článek
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz