Domácí

Polské uhelné sklady jsou prázdné. Uhlí poptávají v Česku

Poláci ve velkém skupují hnědé uhlí z českých uhelných skladů a prodejen. Důvodem je třikrát nižší cena u nás a omezení počtu tun uhlí na osobu, které v Polsku platí. Uhlí přitom v českých uhelných skladech poptávají i polské uhelné sklady. Samy totiž uhlí pro své obyvatele, nemají.

Tunu hnědého uhlí v Polsku koupí za 15,5 tisíce korun. Prodejny, které jsou kousek od hranic, tak polští zákazníci berou útokem. "Máme tady zástup zákazníků, většina z nich je z Polska. Někteří jezdí až 30 kilometrů. Vím, že tady byl i pán, který k nám jel sto kilometrů," řekla vedoucí prodejny uhlí v Petrovicích u Karviné Lucie Nowoczková. 

Během půl hodiny si zákazníci z jejího skladu odvezli přes 120 tun hnědého uhlí. Prodejní zásoby jsou ale velmi omezené. Kamion se zhruba 30 tunami uhlí tam jezdí jednou za měsíc. 

"To se vyprodá během dvou dnů. Uhlí není a čekáme na druhý kamion," dodala. Zájem nemají jen jednotlivci. Nakupovat tam jezdí také polské uhelné sklady. Uhlí prý nemají. Není tedy co prodávat. 

Související obsah

"Zájem o hnědé uhlí z polské strany je v tuto chvíli enormní. Denně registrujeme 20 až 30 hovorů. Když jim řekneme prodejní cenu v Česku, tak se vůbec nediví a berou v podstatě úplně všechno," dodal vedoucí prodejný uhlí v Hlučíně Aleš Krupa. 

Poláci u nás při tom neskupují jen hnědé uhlí, ale cokoli, čím mohou topit. Například černé uhlí, pelety nebo brikety.

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz