Ekonomika

KALKULAČKA: Řekli, jak se mají zvyšovat důchody! Spočítejte si, kolik dostanete

KALKULAČKA: Řekli, jak se mají zvyšovat důchody! Spočítejte si, kolik dostanete
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Ministerstvo práce a sociálních věcí zaslalo vládě návrh, jak by se měly od ledna valorizovat důchody. Průměrně by se důchod měl zvýšit o 825 korun. Spočítejte si na kalkulačce, o kolik se zvýší penze vám.

Důchody se kvůli vysoké inflaci letos zvyšovaly již třikrát a další valorizace má nastat s přelomem roku. Solidární část všech starobních, invalidních a pozůstalostních důchodů se zvýší o 140 korun. Zásluhová část stoupne o 5,1 procenta.

"Vlivem mimořádné valorizace v září 2022 a takzvaného výchovného bude průměrný samostatně vyplácený důchod v lednu 2023 podle posledních odhadů činit přibližně 19 500 korun," uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí v důvodové zprávě k nově předkládanému zákonu.

Solidární část důchodu se zvýší o 140 korun na 4 040 Kč. Zásluhová část, která vychází z počtu odpracovaných let a z toho, kolik lidé ze svých příjmů do důchodového systému odvedli, se od ledna zvýší o 5,1 procenta.

Jakou penzi budete brát vy, když vláda v této podobě návrh schválí, si spočítejte na kalkulačce:

Zdroj: Peníze.cz - Valorizace důchodu

Související obsah

​Polepší si také ti, kteří vychovávali dítě. Za každé totiž k penzi dostane ten rodič, který se o něj převážně staral, 500 korun.

Penze se valorizují zpravidla na začátku ledna. Pokud inflace překročí pět procent, musí přijít další valorizace v průběhu roku. Letos se to stalo dvakrát – od června a od září.

Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz