Zahraničí

Mexiko zasáhly silné otřesy, přesně v den výročí zemětřesení s tisíci mrtvými

Západní pobřeží Mexika zasáhlo v pondělí silné zemětřesení. Přesně v den, kdy si země připomněla smutné výročí dvou katastrofálních zemětřesení s tisíci mrtvými.

Odborníci hovoří o náhodě, podle Mexičanů ale na tom 19. září "něco je". Zemětřesení o síle 7,6 stupně Richterovy škály zasáhlo po 13. hodině místního času (20 hodin našeho) státy Michoacán a Colima na pacifickém pobřeží, silné otřesy vyděsily i obyvatele hlavního města Mexiko City, informovala BBC.

Úřady hlásí jednoho mrtvého a materiální škody. Vydaly varování před až třímetrovými vlnami tsunami, které hrozí během noci na třistakilometrovém úseku pobřeží. První menší zaplavila už po několika desítkách minut přístavní město Manzanillo, kde předtím zahynula zatím jediná potvrzená oběť, na kterou se podle agentury AP zřítila zeď obchodního centra.

Související obsah

​Ve městě Coalcoman, které se nachází nedaleko epicentra zemětřesení, byly poškozeny budovy. Svědkyně řekla AP, že v její ulici mají domy popraskané zdi, poškozené fasády a střechy. Značně poničená je místní nemocnice.

Zemětřesení mělo epicentrum v hloubce 15 kilometrů poblíž města La Placita de Morelos. Jde naštěstí o řídce osídlenou oblast. Silné otřesy pocítili lidé až v Mexiko City, které je vzdálené vzdušnou čarou 400 kilometrů. Byla nařízena evakuace, zde však žádné větší škody hlášeny nejsou.

Necelou hodinu předtím proběhlo celostátní cvičení záchranných složek a civilní obrany pro případ silného zemětřesení. Skutečný poplach, který přišel dvě minuty před prvními otřesy, proto mnohé zmátl. Cvičení bylo naplánované na den výročí dvou tragických zemětřesení. 19. září 1985 zahynulo v hlavním městě při otřesech o síle osm stupňů okolo deseti tisíc lidí, zřítily se stovky budov. 19. září 2017 zahynulo ve městě Puebla ve středním Mexiku zhruba 370 lidí při zemětřesení o síle 7,1 stupně Richterovy škály.

Související obsah

​"Je to náhoda, že se jedná o třetí zemětřesení z 19. září," citovala AP seismologa Paula Earleho. Podle něj neexistuje žádný fyzikální důvod ani nějaké období, kdy by byla velká zemětřesení kdekoliv na světě pravděpodobnější než jindy.

Mnozí Mexičané si ale myslí něco jiného. "Je to právě toto datum. Na tom devatenáctém něco je," řekl agentuře Reuters Ernesto Lanzetta, majitel podniku v Mexiko City. Devatenáctého září je podle něj dnem, "kterého je třeba se obávat".

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz