Domácí

S nízkým tarifem můžete výrazně ušetřit na elektřině. Přehled, jak zjistit, kdy platí

S nízkým tarifem můžete výrazně ušetřit na elektřině. Přehled, jak zjistit, kdy platí
Zdroj: profimedia.cz

Mnozí si jistě pamatují, že od 22:00 do 6:00 byl tzv. noční proud. Dnes už to ale není tak jednoduché. Pojem noční proud ze stránek energetických společností zmizel a nahradil jej "nízký tarif". Lidé ale mají zmatek v tom, jestli jej vůbec mají a případně, kdy jim je účtován.

Možnost odebírat elektrickou energii v nízkém a vysokém tarifu poskytují tzv. dvoutarifové sazby. Podle tiskového mluvčího společnosti E.ON Romana Šperňáka jsou hojně využívané. Ne každý na ně ale má nárok.

Kdo má na nízký tarif nárok?

"Na nízký tarif má zákazník automaticky nárok pouze tehdy, pokud má příslušný spotřebič," upozorňuje tiskový mluvčí společnosti PRE Karel Hanzelka. "Podmínky spočívají hlavně v tom, které spotřebiče v domě zákazník má, a jakou má tedy podle toho možnost získat distribuční sazbu," potvrzuje Šperňák.

"Nárok na nízký tarif máte v případě, že vlastníte jedno z těchto zařízení – bojler, elektrické topení (například elektrokotel, podlahové vytápění, přímotop), tepelné čerpadlo k vytápění domácnosti, elektromobil, akumulační nebo hybridní vytápění," vysvětluje detailně mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

Na využívání levnější elektřiny má nárok zkrátka ten, kdo s ní ohřívá vodu, topí nebo nabíjí elektromobil. Existuje také víkendová sazba pro chataře. V případě, že domácnost elektřinou pouze svítí, vaří či například dobíjí mobil, odebírá energii za cenu vysokého tarifu.

Související obsah

Kdy můžu nízký tarif používat?

Nízký proud na rozdíl od nočního proudu už neběží v čase, který by byl pro všechny stejný. Jeho doba zapnutí a vypnutí se liší, a to podle využití elektřiny v domácnosti a distribuční oblasti. Přesto se může stát, že váš soused bude mít čas spínání jiný.

Proč? Kvůli jiným HDO přijímačům, což je hromadné dálkové ovládání umožňující vysílat povely za účelem zapínání a vypínání spotřebičů a přepínání tarifů, připomíná ČEZ na svých stránkách. Přijímač HDO je umístěn na společné desce s elektroměrem a je označen kódem. Na základě něj můžete u vašeho distributora elektřiny zjistit, kdy máte nízký tarif vy.

Podle Hanzelky ve společnosti PRE zpravidla platí, že nízký tarif je spínán v časech menšího zatížení sítě. "Odtud dřívější název noční proud. Ale třeba i v určitých časech přes den, kdy jsou lidé v práci a ve škole a není odběrová špička," nastiňuje.

Zákazníci společnosti E.ON mohou nízký tarif využívat v rozmezí 8 až 22 hodin. "Osm hodin ho lidé mohou využívat, pokud mají například elektrický ohřev vody, a po celých 22 hodin ho mají k dispozici například při využívání tepelného čerpadla," vysvětluje Šperňák.

Související obsah

Kolik s nízkým tarifem ušetřím?

"Při správně zvolené distribuční sazbě a využívání nízkého a vysokého tarifu lze samozřejmě výrazně ušetřit," upozorňuje Šperňák. "Především ale musí lidé myslet na to, že musí správně nastavit využívání energeticky náročnějších spotřebičů do časů nízkého tarifu. V krajních případech se dají ušetřit až tisíce korun ročně," dodává.

"Spočítat, kolik ušetříte konkrétně na myčce, ale bohužel nedokážeme. Záleží na řadě věcí jako konkrétní smlouva na dodávku elektřiny, výkon myčky a další," uzavírá tiskový mluvčí společnosti E.ON.

Související obsah

Cenový rozdíl za 1 kWh korun s DPH je znatelný hned v porovnání několika sazeb. Jak uvádí odborný portál TZB-info, ve víkendovém režimu je cena vysokého tarifu u společnosti E.ON 9,33 koruny, u PRE 7,09 koruny a u ČEZ 7,63 koruny. Ceny v nízkém tarifu jsou nižší. E.ON uvádí 4,30 koruny, PRE 3,15 koruny a ČEZ 4,42 koruny.

Rozdíl je znatelný i u dvoutarifové sazby s operativním řízením doby platnosti nízkého tarifu po dobu 8 hodin. V případě vysokého tarifu uvádí společnost E.ON částku v korunách 7,83, společnost PRE 6,91 a ČEZ 6,53. Tarif nízký pak činí v korunách 3,84 u E.ON, 3,84 u PRE a 4,55 u ČEZ.

U příkladu stejné sazby s operativním řízením doby platnosti nízkého tarifu po dobu 16 hodin jsou v případě vysokého tarifu uváděny ceny 6,12 koruny u společnosti E.ON, 5,08 koruny u PRE a 4,89 koruny u ČEZ. S použitím nízkého tarifu mohou být ceny u E.ON 4,83 koruny, u PRE 4,15 koruny a u společnosti ČEZ 4,71 koruny.

Fiala hovořil o zastropování cen energií. Nesmíme teď polevit, zdůraznil premiér:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz