Domácí

Energetický tarif platí spolu se zastropováním. Zbytečné, tvrdí opozice

Energetický tarif platí spolu se zastropováním. Zbytečné, tvrdí opozice
Vládní návrh o zastropování cen energií v pátek prošel sněmovnou | Zdroj: TV Nova

Vládní návrh o zastropování cen energií, který v pátek prošel Sněmovnou, bude pro domácnosti fungovat současně s takzvaným energetickým tarifem. Obě opatření dohromady sníží platby za energie domácnostem tak, že budou platit zhruba o třetinu méně, než by platily bez vládního zásahu.

Sněmovnou tento týden prošla druhá část energetické pomoci, která domácnostem zastropuje finální cenu elektřiny na 7 až 9Kč za kilowatthodinu a plynu na zhruba 4 Kč za kilowatthodinu. Na dříve představeném energetickém tarifu, který domácnostem z účtu automaticky odečte fixní částku, se nic nemění. Tato částka se jen promítne do záloh později.

"Jediné, co jsme udělali, je, že jsme zrušili povinnost pro dodavatele ještě teď v tomto měsíci přepočítat zálohy, protože oni je budou muset přepočítat v listopadu až na zastropované ceny," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

Související obsah

Proti oběma zároveň běžícím opatřením se ale staví opozice. "Snažme se to zjednodušit. Jestli konečně vláda konečně souhlasila, že bude zastropovávat, tak tu úroveň ještě snižme a pak vyhoďme tu podporu přes energetický tarif," argumentoval poslanec Karel Havlíček (ANO).

Tarif by podle kabinetu mohl fungovat dlouhodobě i po zvládnutí energetické krize. "My můžeme do budoucna díky propojení několika milionů domácností se stovkami obchodníků a distributorů do budoucna dopravovat podporu více adresně," prohlásil Síkela.

Související obsah

To ale kritizují někteří odborníci. "Ten poskytovatel energií bude muset mít data od úřadu práce a pak už to může být rovnou realizováno v rámci politiky úřadu práce. Nějaké opatření krátkodobé si to umím představit, dlouhodobě si myslím, že je lepší to směřovat k nějaké jednotnější police," sdělil expert na dluhovou problematiku Daniel Hůle.

Smysl nedává dlouhodobé zavedení energetického tarifu ani opozici. Staví se proti němu například hnutí ANO.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz