Zajímavosti

Jak poznat Alzheimerovu chorobu? Odborníci řekli, co může pomoct

Na 21. září připadá Světový den Alzheimerovy choroby. Při této příležitosti ve středeční Snídani vystoupili odborníci, kteří prozradili, jak u sebe, a hlavně u svých blízkých, zákeřnou nemoc poznat.

"Důležitá je včasná diagnostika," upozornila Markéta Švejdová, koordinátorka Národního akčního plánu pro Alzheimerovu nemoc a další obdobná onemocnění. Ve středeční Snídani prozradila hlavní příznaky choroby.

"Pokud mám pocit, že začínám zapomínat, nebo se mi zdá, že někdo v mém blízkém okolí začíná mít příznaky Alzheimerovy nemoci, takže se hůře orientuje v běžném životě, nezvládá manipulaci s přístroji, které dříve zvládal v pohodě, prostě člověk, který byl do té doby v pohodě a najednou v těchto oblastech začínají být problémy, je určitě potřeba, aby se obrátil na nějakého odborníka," řekla Švejdová.

Lidé tedy můžou nejdříve zajít ke svému praktickému lékaři. "Nově je u praktických lékařů u prohlídek dáno, že i u lidí od 65 let by se měl praktický lékař zaměřit i na kognitivní funkce pacienta a udělat jednoduchý screening," sdělila Švejdová. Následně podle výsledků můžou pacienta poslat k odbornějším lékařům.

Související obsah

Alzheimerovou chorobou ale můžou trpět i mladší lidé. "Čím dříve nemoc odhalíme a najdeme příčinu, tím delší dobu bude dotyčný zvládat žít v běžném prostředí a zvládat běžný život," prohlásila Švejdová.

Aby se člověk těmto problémům vyhnul, je potřeba prevence. "Základem je zdravý životní styl, nepít, věnovat se společensky aktivnímu životu, nepřestat se učit a vědomě pracovat na tom, aby člověk neustále vstřebával nové věci. Někdo se může učit další jazyk, někdo luštit sudoku, zkrátka žít aktivně. Někdo říká taky zhubnout," doporučil ředitel neziskové organizace Sue Ryder Matěj Lejsal. "Jednoduchý recept, jak nežít s Alzheimerovou chorobou nebo demencí, není," upozornil.

Související obsah

Člověk s Alzheimerovou chorobou v pokročilé fázi nemoci může přestat například poznávat své blízké. "Nemoc má spoustu společenských stigmat a vyvolává obrovské obavy. Není na místě ji bagatelizovat, protože jde o nevyléčitelné onemocnění, na druhou stranu medicína udělala obrovský pokrok v tom, jak postup nemoci zpomalit, a je důležité nebát se to téma vnášet," myslí si Lejsal. "Jeden z deseti buď s tou nemocí žije, nebo má v okolí někoho takového," sdělil.

S blízkými je podle odborníků potřeba komunikovat, i když věci zapomínají, a nezlobit se na ně. "Ten člověk neztratil emoce a nepřestal být člověkem," uvedl Lejsal. "Prožívá radost i smutek," dodal.

Podle Švejdové je ale potřeba podporovat i pečující. "Aby nám lidé s demencí co nejdéle vydrželi žít v běžném prostředí, potřebují mít své pečující a ti potřebují podporu taky," vysvětlila.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz